Nyoni har spelat sig in i Iraolas planer

Bild till nyheten Nyoni har spelat sig in i Iraolas planer
Inför sommaren lutade det åt en utlåning för Trey Nyoni, men hans imponerande försäsong ska ha säkrat honom en plats i Andoni Iraolas trupp.

Trey Nyoni har varit Liverpools kanske bästa spelare under försäsongen. Han har presterat så pass bra i träningsmatcherna att han nu tar plats i många supportrars föredragna premiärelva.

Den 19-årige mittfältaren väntas få en betydande roll i Andoni Iraolas lag, något som inte var en självklarhet inför sommaren. The Athletic-journalisten Gregg Evans rapporterar att Liverpool nekade ett antal förfrågningar om ett lån i januari, men att förväntningen var att en låneövergång skulle genomföras i detta transferfönster.

Iraola ska dock ha varit tydlig gentemot Nyoni att han vill ha honom kvar i truppen. Chansen till regelbunden speltid ökar också om Curtis Jones, som fortsätter att ryktas till Inter, lämnar, även om det är fullt möjligt att en ersättare värvas. Jones gjorde 49 matcher förra säsongen varav 28 från start.

Nyoni, som värvades för £1M från Leicester 2023, är i ett skede av sin karriär där speltid på seniornivå är av stor betydelse, så beslutet att behålla honom tyder på att Iraola är beredd att ge honom en betydande roll i laget.

☀️ 😎 🇸🇪 

SOMMARENS SNABBLÄNKAR:


1 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer