2026-08-06
Liverpools jakt på offensiva förstärkningar har tagit dem till Paris Saint-Germain, där både Bradley Barcola och Ibrahim Mbaye sägs vara av intresse.
När det gäller Barcola så ska han ha meddelat PSG att han är öppen för en flytt i sommar och att han inte har några planer på att skriva på ett nytt kontrakt med den franska klubben. Hans nuvarande avtal löper ut om två år.
Tidigare i veckan rapporterade The Times-journalisten Paul Joyce att prislappen som PSG satt på yttern är ett problem i förhandlingarna med Liverpool, men i en uppdatering i L'Equipe är tongångarna mer positiva.
Loic Tanzi skriver att flera involverade parter har en stark tro på att en övergång kan genomföras. Liverpool sägs vara beredda att betala cirka £103M för Barcolas tjänster, medan PSG vill ha minst £128,6M för att släppa 23-åringen.
I artikeln lyfts Moussa Sissokos – Barcolas agent – förmåga att lösa nästintill omöjliga förhandlingslägen som en positiv faktor. PSG-presidenten Nasser Al-Khelaifis goda relation med Fenway Sports Group likaså.
Det verkar som att långdragna förhandlingar väntar. Transferfönstret i Ligue 1 stänger 31 augusti medan Premier League-klubbarna får handla fram till midnatt 1 september.
Enligt samstämmiga rapporter är Liverpool intresserade av både Barcola och Mbaye. Vad gäller Mbaye sägs han värderas till cirka £35-43M av PSG.
Källa: Thisisanfield.com.