2026-07-05
Det har spekulerats om att klubben planerar att plocka in en tidigare spelare i tränarstaben, men det blir inte Thiago.
Hans namn har, tillsammans med James Milner, Steven Gerrard och Adam Lallana, figurerat i medierna den senaste månaden.
Men i Rio Ferdinands podcast avfärdade Thiago uppgifterna och förklarade varför han inte heller kan ta en fast tränarroll just nu:
– Nej, jag har inte de licenser som krävs. Jag har inte tillräckligt för att vara tränare, sa Thiago.
Avsaknaden av UEFA Pro Licence eller UEFA A Licence innebär att Thiago inte kan ta på sig någon permanent tränarroll i Storbritannien. Det är samma regelverk som hindrade Arne Slots assisterande tränare Etienne Reijnen från att få arbetstillstånd 2024.
Under sin tid i Barcelona under Hansi Flick kunde inte heller Thiago sitta på bänken i tävlingsmatcher av samma anledning. Där tog han istället en mentorroll på träningsplanen – något Liverpool potentiellt kan försöka göra.
Thiago är ändå tydlig med att tränarkarriären är vägen framåt för honom. Med referenser från Pep Guardiola, Jürgen Klopp, Carlo Ancelotti, Luis Enrique och Hansi Flick är det svårt att föreställa sig en bättre utbildning.
– Jag tror det är något som är fött i mig när det gäller att bli tränare. Under mitt sista år i Liverpool, bara för att jag inte kunde spela, försökte jag hjälpa ännu mer. Inte vara egoistisk i någon situation, utan bara hjälpa, stötta andra, och hur jag kan få dem att växa, sa Thiago.
Källa: liverpool.no