Dråpslaget: Endo reser hem från VM

Bild till nyheten Dråpslaget: Endo reser hem från VM

Japans lagkapten Waturu Endo, 33, har tvingats kasta in handuken i sista stund.

Den lille mittfältskrigaren missade slutet av klubblagsäsongen på grund av en fotskada som han opererade i februari.

33-åringen var tillbaka på planen i träningslandskampen mot Island den 31 maj men fick ont i sin vänstra fot igen och byttes ut i halvtid.

Japanska medier rapporterar nu att han inte kommer att kunna spela VM.

– Efter en rapport från det medicinska teamet fattade förbundskaptenen det slutgiltiga beslutet, säger Masakuni Yamamoto, japanska fotbollsförbundets tekniske direktör, med tårar i ögonen enligt Sponichi.

I stället kallas Shuto Machino från Borussia Mönchengladbach in i laget och Ko Itakura tar över lagkaptensbindeln.

Sverige och Japan möts i den sista gruppspelsmatchen. Den spelas den 26 juni 01.00 svensk tid.

Endo har spelat 73 landskamper för "samuariblå" och gjort fyra mål. Han var uttagen till VM 2018 i Ryssland utan att spela, men var ordinarie fyra år senare i Qatar när Japan blev utslaget i åttondelsfinalen mot Kroatien efter straffar.

Vi sänder all styrka till "Wata", fy fanken vad grymt...


10 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer