Nya matchtröjan finns att köpa hos Sam Dodds från 2 juni

Bild till nyheten Nya matchtröjan finns att köpa hos Sam Dodds från 2 juni
Matchtröjan för 26/27-säsongen är officiellt presenterad och det är en härligt retroinspirerad historia som Adidas lanserar. Snart kan du även handla den i klubbshopen Sam Dodds.

Likheterna är många med Candy-tröjan som Liverpool spelade i från 1989 till 1991 – och som bland annat Glenn Hysén bar och blev mästare i 1990.

Årets matchtröja genomsyras av samma iögonfallande helhetsdesign, men mönstret är något större och mer framträdande. Den röda färgen är dessutom i en mörkare nyans av active maroon, vilket ger tröjan ett djupare och mer kraftfullt uttryck.

Från den 2 juni finns tröjan att beställa hos supporterklubbens samarbetspartner Sam Dodds. Som betalande medlem har du förstås rabatt.

Ny kollektion – Liverpool DNA

I väntan på att kunna klicka hem den nya matchtröjan kan Sam Dodds med stor glädje även presentera ”Liverpool DNA” – en helt ny kollektion från Adidas.

Här pratar vi de mest klassiska av klassiska basplagg från Adidas med enkelhet och tydlighet som grundpelare i den världsberömda designen. Liverpoolrött och vita stripes. Enklare kan det inte bli. Och inte snyggare heller!

Sweatshirt, ziptröja, t-shirt eller piké? Alternativen är många – men dess DNA är detsamma. Precis som hos alla Liverpoolsupportrar.


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer