2026-04-24
FA-cupmedaljen som Nicol vann efter att ha hjälpt Liverpool till seger över Everton på Wembley 1986 förväntas inbringa upp till 20 000 pund.
Den leder samlingen av minnen och kommer att säljas vid Propstore auktionshus i London senare denna månad.
Skotten, som hunnit bli 64 år, har som mål att auktionshuset ska säkerställa att samlingen verkligen går till "riktiga fans".
Medaljen för segern i Europacupen 1974, som Liverpools vann efter en nervkittlande final mot Roma på Stadio Olimpico i Rom 1984, förväntas säljas för mellan 8 000 och 16 000 pund.
Fotbollsjournalisternas eget pris (FWA) för Årets spelare, som Nicol vann 1989, förväntas inbringa mellan 2 000 och 4 000 pund.
Andra föremål inkluderar tröjan han bar under matchen Skottland mot England i Rous Cup 1988, som kan inbringa mellan 1 000 och 2 000 pund.
Auktionen pågår fram till den 14 maj och kommer även att inkludera tröjan som Nicol bar under FA-cupfinalen 1989 mellan Liverpool och Everton. Den förväntas gå för 3 000 - 6 000 pund.
– Jag har flyttat runt en hel del genom åren, men i juni ifjol flyttade jag och min fru Eleanor för sista gången till ett nytt hus här i USA. Då upptäckte jag hur mycket jag har som bara ligger och samlar damm i en massa kartonger i källaren, säger Nicol till BBC Sport Merseyside.
– När jag bodde och spelade för Liverpool hade jag allting framme i vardagsrummet, men det är över 30 år sedan nu. Då är det bättre att riktiga fans nu får chansen att ta del av mina minnen.
Steve Nicol var inte bara känd för sina kanoter till fötter (storlek 48) utan även som en skicklig allround-spelare som gjorde 468 framträdanden, 46 mål och 46 assist i Liverpooltröjan under en 13-årsperiod.
Allra bäst var han som högerback och högeryttermittfältare under Joe Fagan och Kenny Dalglish.
Enligt vittnesmål från Glenn Hysén kunde ”Chopsy”, som han kallades, mumsa i sig fyra chipspåsar både före och efter match och skölja ner dessa med ett sexpack öl. Men han var naturligt super-fit och med kondition som en arbetshäst.
Därefter spelade han även för Notts County, Sheffield Wednesday och Doncaster innan han emigrerade till USA 1999 för att fortsätta sin karriär i Major League Soccer.
Han blev sedan även framgångsrik som tränare för New England Revolution.
På senare år har Nicol varit flitigt anlitad som expertkommentator för ESPN FC.

* Steve Nicol i ESPN-studion applåderar en Liverpool-seger. Men han kan också gå fram hårt i kritiken mot sin gamla klubb.

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem