2026-04-12
Efter några matchfria veckor tog sig Simon Wiles manskap an Nottingham Forest på bortaplan i U18 Premier League.
Det började bäst för Forest som efter 25 minuters spel hade klivit upp i en 2-0-ledning, men Liverpool svarade med en snabb reducering genom La'more Lee Forrester som gjorde sitt nionde mål för säsongen.
La’more Lee Forrester scored yesterday to take him up to nine goals for the season which is a very respectable tally in a maiden U18 season. As primarily a winger.
— Lewis Bower (@LewisBower2021) April 12, 2026
Such a fluid dribbler as each subsequent movement flows into the next, but, also extremely quick feet when needed. pic.twitter.com/atASlmC3tn
Liverpool fick sedan en perfekt start på den andra halvleken då Vincent Joseph satte dit 2-2 från nära håll. Forest skulle dock återta ledningen i den 63:e minuten, men gästerna lät sig inte påverkas av besvikelsen utan hittade istället kraft för att både kvittera och göra vad som blev ett segermål.
Lucas Clarke nickade in kvitteringen med åtta minuter kvar att spela och strax därefter nätade Joseph på nytt för att säkra tre röda poäng. Liverpool vann alltså med 4-3, vilket gör att de behåller sin sjätteplats i tabellen, en poäng bakom fjärdeplacerade Forest.
Laget: Hall; O’Connor, Owen (Garin 90 2′), Conde, Clarke; Murray-Holme (Upton 61′), Eden (Hickman 74′); Lee Forrester, Farkas, Joseph (Coxon 90 3′); Yeguo
Ej använda avbytare: M. Wright
U18-laget är i spel igen 29 april, då borta mot Manchester United.
Någon seger blev det inte för U21-laget som i väntan på att Premier League 2 ska återstarta fick chansen att besöka Paris Saint-Germains akademi där de spelade en träningsmatch.
Calvin Ramsay gjorde 1-0 och Liverpool hade en gyllene chans att utöka ledningen från straffpunkten, men Will Wright missade. Därefter tog PSG tag i taktpinnen och vände och vann med 3-1.
– Jag är väldigt nöjd med vissa delar av insatsen och vi mötte ett väldigt bra PSG-lag. Vi gjorde 1-0 efter ett fint solomål av Rambo, det var ett fint avslut som gav oss en bra start, säger tränare Rob Page till Liverpoolfc.com.
– Will reagerade bra efter straffmissen eftersom han hade två eller tre farliga chanser till. Han kommer vara besviken över att inte ha gjort mål men i den här typen av utvecklande fotboll är det en del av hans läroresa.
– Grabbarna försvarade väldigt, väldigt bra. Jag kan inte säga något negativt om deras inställning. Vi mötte ett väldigt, väldigt bra PSG som spelade på liknande sätt som deras A-lag med mycket rörelse och frihet i offensiven.
– Det är aldrig dåligt att möta motstånd av högsta klass och man kan lära även av förluster. Så vi kommer att utvärdera matchen och prata med spelarna och det kommer göra oss bättre.
Källa: Liverpoolfc.com, Thisisanfield.com

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem