– Jag hade älskat att spela tillsammans med den killen

Bild till nyheten – Jag hade älskat att spela tillsammans med den killen
Steven Gerrard var lyrisk över Florian Wirtz' prestationer i segern på Stadium of Light.

Den 22-årige tysken stod för en strålande insats i 1-0-segern mot Sunderland och hade fler bolltouchar (81) och fler skott (fem) än någon annan spelare. Ett av dem tog i stolpens utsida.

Även om Liverpool hade svårt att hitta nätmaskorna fram till Virgil van Dijks segernick i andra halvlek var nummer 7 utan tvekan lagets farligaste spelare.

Efteråt prisades han som "Man of the Match" och hyllades av Steven Gerrard i TNT Sports-studion:


– Han förbättras och utvecklas i match efter match. Efter en tuff start, hög transfersumma, mycket press och stor förändring för honom, sa Liverpool-legendaren.

– När det gäller den här killens tekniska nivå är den världsklass. Han har hela världen vid sina fötter. Det är så spännande att se honom.

– I trånga utrymmen är hans första touch perfekt. Hans medvetenhet om vad som finns omkring honom är fantastisk, han letar alltid efter att skapa mål, han försöker alltid få in bollen i nät.

– Jag tittar alltid på spelare och tänker: 'Skulle jag vilja spela med honom?'. Jag skulle ha älskat att spela med den här killen

– Han är alltid spelbar och så smart när det gäller var han ska ta emot bollen. Jag tycker att han är så spännande för Premier League och jag är naturligtvis glad över att han är en Liverpool-spelare.

– Hans medvetenhet och hans väggspel, han är verkligen på samma våglängd. Han ligger långt före de defensiva spelarna.

– Det enda han inte gjorde ikväll var att få in ett mål i prestationen, men hans insats var felfri.

Även om Wirtz med all rätt uppmärksammas för sin kreativitet lyfte Gerrard fram hans arbete utan boll som avgörande.


– Jag tycker att han, när det gäller att öppna dörrar, var den mest påhittiga, mest kreativa. Szoboszlai kanske har varit något stabilare över säsongen, men den här killen blir bara bättre och bättre.

– Jag tror att han har visat varför Liverpool har gått ut och spenderat så mycket pengar på honom.

– Vad folk inte ger honom tillräckligt med erkännande för är också det jobb han uträttar när laget inte har boll. Många "tior" och breda forwards gör inte mycket för att hjälpa till defensivt, men den här killen reagerar snabbt efter bollförluster.

– Jag tror att de defensiva spelarna i laget verkligen uppskattar det jobb han gör utan boll, avslutade Stevie G.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


7 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer