Rykte: Har tagit en första kontakt med Rennes

Bild till nyheten Rykte: Har tagit en första kontakt med Rennes
Liverpool och Chelsea sägs göra upp om Jeremy Jacquet. Samtal med Rennes, om en övergång till sommaren, pågår.

Tidigare i veckan kom uppgifter, både från Fabrizio Romano och Paul Joyce (The Times) om att mittbacken Jeremy Jacquet stod på Liverpools önskelista. Frågan var om de var beredda att ge sig in i en transferkamp med Chelsea och Bayern München.

Det verkar de nu ha gjort. Romano rapporterar nämligen att Liverpool, och Chelsea, tagit kontakt med Rennes för att inleda förhandlingar. Även Ben Jacobs (GiveMeSport) hävdar att Anfieldklubben gett sig in i racet om spelarens signatur. Bayern München beskrivs samtidigt som "out".

Enligt Romano handlar förhandlingarna om en övergång till sommaren då Rennes inte är beredda att släppa 20-åringen i detta transferfönster.

Rennes väntas kräva cirka £54M för Jacquet. Chelsea har av Sky Sports tidigare nämnts som favoriter att vinna transferkampen, men Liverpool verkar alltså göra ett genuint försök att klå Londonklubben.

Vad gäller defensiva förstärkningar på kort sikt jobbar sportchef Richard Hughes för att få loss Lutsharel Geertruida, som för tillfället är utlånad från RB Leipzig till Sunderland. "The Black Cats" ska dock inte vilja stå i vägen för nederländaren som gärna återförenas med Arne Slot som han hade som tränare i Feyenoord. 


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


0 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer