2026-01-17
Liverpooltränaren fick svara på flera frågor om det kusligt lugna januarifönstret under den stängda delen av fredagens presskonferens.
Arne Slot mötte pressen inför matchen mot Burnley och bara några timmar senare briserade nyheten att Marc Guehi valt att gå till Manchester City, något som innebär att Liverpool går miste om mittbacken trots att spelarna och klubbarna till 99 procent var överens den 1 september innan övergången sprack.
Det hindrade inte pressen från att ställa fler kritiska frågor om personalproblemen, som alltså ägde rum innan nyheten om Guehi kablades ut.
– Har vi färre problem i anfallet då? Jag är lite förvånad över att folk pratar på det här sättet och är så upptagna av vårt försvar. Alla i klubben är samordnade, och alla vet vilka utmaningar vi står inför. Där är vi helt överens. Denna klubb väntar alltid på rätt ögonblick och har aldrig handlat i panik, sa Slot.
– Vi gör alltid de rätta sakerna vid rätt tidpunkt. Den som var här före mig hade också vissa defensiva problem under en säsong, sa Slot och refererade till de unga mittbackarna Nat Phillips och Rhys Williams under Jürgen Klopp 2021.
– Om den rätta spelaren skulle dyka upp, oavsett position i laget, så kommer vi att agera. Det gäller i försvaret, på mittfältet eller i anfallet, fortsatte han.
Marc Guehis förväntade övergång till Manchester City var annars fredagens stora snackis både i medierna och bland supportrarna. Liverpool har som bekant bara tre friska mittbackar – Virgil, Ibou och Gomez – och fansen skriker efter förstärkningar.
Mellan raderna, med Guehis val i åtanke, kan det verka som att Liverpool medvetet valt att avlägsna sig från ett budkrig, samtidigt som de har övervägt hela paketpriset.
Ryktesvägen har det hävdats att Guehi kommer att tjäna £300 000 i veckan hos City, vilket skulle ha krossat de rödas lönestruktur.
– (Vi kommer inte att agera) om det inte finns en möjlighet eller chans på marknaden, men jag tror vi har visat i detta fönster eller i somras hur vi agerar. Det har varit en grundlig och detaljerad process som inte görs på två veckor, utan över lång tid. Allt handlar om att agera vid rätt tidpunkt. Skulle situationen dock försämras kan det uppstå en annan situation.
Arne Slot fick också frågor om potentiella försäljningar. Federico Chiesa är en av dem som ryktats tillbaka till Juventus, men hittills har inget hänt.
– Jag tror att denna klubb har visat, precis som med spelarinvesteringar, att vi aldrig säger nej. Om vi anser att det är rätt och ett bra erbjudande, och det inkluderar både sportchefen och ägarna, så kan vi fatta ett beslut som vi alla är överens om. Men vid denna tidpunkt arbetar vi med de spelare vi har. Det är något ni (journalisterna) också vet att klubben gillar att göra.
Slot försvarar också både sig själv och klubben gällande sommarens rekordtransfers och poängterar att det samtidigt såldes för stora summor.
– Jag har sagt det många gånger, för flera månader sedan: Alla pratar om våra £450M i spelarköp, men glömmer att vi sålde för £300M. Och det kan jag inte klandra någon för, eftersom jag tror att vi, Liverpool, är ett undantag när det gäller försäljningar.
– Vanligtvis brukar Premier League-klubbar endast köpa och inte sälja. Denna klubb drivs på ett annat sätt och allt handlar om att vi ska prestera på den nivå vi har gjort de senaste säsongerna.
Det är svårt att dra alltför många slutsatser av Slots svar, men det är tydligt att han känner av trycket och att han måste försvara både sig själv och klubben efter sommarens rekordinvesteringar, samt bristen på handlingskraft så långt in i fönstret som stänger den 2 februari klockan 20:00, svensk tid.
Dit är det 16 dagar...

En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem