Slot: Jag vill spela 4-3-3 med riktiga yttrar

Bild till nyheten Slot: Jag vill spela 4-3-3 med riktiga yttrar
Tränaren understryker än en gång att han inte plötsligt bytt fotbollsfilosofi. Han menar att valet att spela så många mittfältare på slutet helt enkelt beror på vilka spelare som varit tillgängliga.

Arne Slot har vid upprepade tillfällen lyft fjolårssäsongens dubbelmöte med Paris Saint-Germain som ett exempel på hur han vill att fotboll ska spelas. Det gjorde han även inför kvällens match mot Arsenal när kritiken om att laget spelar tråkig fotboll kom på tal på presskonferensen.

– Min fotboll är PSG mot Liverpool, Liverpool mot PSG. Jag hade älskat om alla matcher var så, men man behöver två lag för att få en öppen match och inte allt av det som gör fotbollsmatcher mindre trevliga.

– Mot Fulham, jag tror inte särskilt många njöt av att se den matchen. Jag har sagt det många gånger förr att jag tyckte att det var fantastiskt att se våra matcher mot PSG.

– Så jämför de matcherna och fråga er själva varför den ena är fantastisk att titta på medan den andra inte är det.

Liverpool blev utslagna av PSG på straffar efter att det slutat 1-1 efter 210 minuters spel. På dessa minuter hade The Reds 38 procent bollinnehav, de sköt fyra skott på mål och gjorde ett med en xG på 1,78, enligt siffror från Thisisanfield.com. PSG hade 18 skott på mål och en xG på 4,41.

"Har inte ändrat vår spelstil"

Liverpool är obesegrade i de nio senaste matcherna. De har dock kritiserats för att spela tråkigt, inte minst i kryssmatcher som de två senaste mot Leeds och Fulham. 

– Jag har inte ändrat vår spelstil, men laget vi möter har ändrat deras spelstil mot oss, säger Slot.

– Att fylla laget med mittfältare är ingenting jag gör av egen vilja. Jag gör det på grund av att vissa spelare inte är tillgängliga, det måste jag vara tydlig med.

– Jag har varit tränare i sex eller sju år nu och jag har alltid spelat med yttrar och när yttrar har lämnat har jag alltid tagit in nya yttrar. 

– Så jag vill spela 4-3-3 med riktiga yttrar och aldrig 5-4-1 eller 4-4-2. Jag har justerat det kanske fyra eller fem gånger innan i min karriär genom att få in en mittfältare som ytter eftersom jag kände att det andra laget – när jag var i andra klubbar än Liverpool - skulle ha mer kvalitet än oss så jag ville göra oss mer solida.

– Men om jag är känd för någonting så är det offensiv fotboll, att spela med många anfallare och byta in många anfallare när vi ligger under. Så det är tufft att höra att vi spelar tråkig fotboll och inte minst att jag inte spelar med anfallare.


✊
En snäll påminnelse till er som glömt medlemsavgiften!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem


42 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer