Beck kallas hem från Derby-lånet

Bild till nyheten Beck kallas hem från Derby-lånet
Owen Becks lånesejour avbryts i förtid efter en höst där han, på grund av skadeproblem, inte kunnat göra ett enda framträdande.

I somras skrev Owen Beck på ett nytt kontrakt med Liverpool och lånades ut till Derby. Tanken var att det skulle vara ett säsongslångt lån, men redan nu bekräftar tränare John Eustace att han återvänder till The Reds.

Anledningen till detta är en hamstringsskada som tvingat Beck till en operation som väntas hålla honom borta från spel under de kommande fyra månaderna.

Därmed lämnar han Derbyt utan att ha hunnit spela en enda match då han slet med skadekänningar även under säsongsinledningen. Han gjorde comeback för U21-laget, men efter bara 40 minuters spel ådrog han sig den skada som resulterade i operationen.

– Tyvärr har Owen behövt operera sig, så han kommer vara borta i tre eller fyra månader, säger Eustace till The Derby Telegraph.

– Jag känner för Becky, jag har ju jobbat med honom tidigare i Blackburn. Att vi fick hit honom var en framgång för rekryteringsteamet. 

– Jag tror att alla var taggade på det här, men tyvärr har han haft en väldigt tuff tid. Vi känner för grabben, men allt det här är en del i hans utveckling. Han kommer  att komma tillbaka starkare, men det kommer inte var hos oss.

Nu väntar rehabilitering för Beck innan han förhoppningsvis kan avsluta säsongen med ett gäng matcher för U21-laget.

Källa: Thisisanfield.com.


🎁 JULKLAPPSTIPS!
Årsmedlemskap i LFC.se  
Kalle Kovács bok "Imagine Being Us"  
Bankkort med Liverpoolloggan  
Se alla PL-matcher med Viaplay  
Läs om övriga produkter och förmåner  

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer