Romano: Hela klubben har fullt förtroende för Arne Slot

Bild till nyheten Romano: Hela klubben har fullt förtroende för Arne Slot
Det verkar inte vara någon fara för att Arne Slot får sparken. Hela klubben är övertygade om att han är rätt man att leda laget ut ur formsvackan.

Efter fem förluster på sex matcher – varav fyra raka i ligaspelet –  har Arne Slots namn plötsligt dykt upp hos spelbolagen som näste manager att få silkessnöret.

I skrivande stund har han bara fyra namn framför sig på listan och det är Vitor Pereira (Wolves), Nuno Espirito Santo (West Ham), Sean Dyche (Nottingham Forest) och Daniel Farke (Leeds).

Det har inte kommit några signaler om att Slot är under press internt, men en som nu har uttalat sig om situationen är Fabrizio Romano.

På sin egen YouTube-kanal säger han att nederländaren har fullt förtroende från alla håll och kanter inom klubben. Detta ska han ha fått bekräftat från flera av sina närmaste källor.

– Det är en tuff period för Liverpool, verkligen tuff. Fyra förluster i rad i Premier League – inte exakt den säsongsstart man hade sett framför sig, särskilt efter det spännande transferfönster som klubben hade i somras. Det finns många frågor kring Liverpool nu, och många undrar över situationen för Arne Slot. Det jag vill betona är att internt inom klubben, ända upp till ägarna och klubbledningen, så har man fullt förtroende för Arne Slot, säger italienaren.

Vidare säger han att det inte finns någon chans att Liverpool kommer att sparka 47-åringen nu. Det är bara 156 dagar sedan hans lag lyfte Premier League-trofén på Anfield efter den sista ligamatchen förra säsongen.

Finns ingen konflikt

– De är hundra procent övertygade om att Slot är rätt manager att hantera denna situation. Ja, säsongsstarten har varit svag, men Liverpool är säkra på att detta kommer att vända. Det kommer ta lite tid att få översikt över truppen, anpassa de nya värvningarna och hitta tillbaka till inställningen och mentaliteten från förra säsongen, men klubben har fullt förtroende för Slot, bedyrar Fabrizio Romano.

– Det finns en kommunikation varje dag mellan ledning, anställda och Slot. Det finns ingen konflikt, ingen dålig stämning och inga problem mellan Slot och spelarna. Allt är under kontroll. Det handlar mest om taktiska och mentala justeringar, men det är ingen kris, understryker Romano.

– Spelarna har förtroende för Slot, de ger honom tid och ingen vill göra en stor sak av situationen nu. Detta är den tydliga inställningen i Liverpool. Man väntar självklart på bättre resultat och hoppas att det sker så snart som möjligt. För man kan inte gå in i november, december och januari med ständigt dåliga resultat. Det skulle vara mycket svagt. De vet att situationen måste vändas – och det snabbt – men de har fullt förtroende för Slot och hans stab.

– Och det är viktigt att betona: det finns inga problem mellan Slot och spelarna, avslutar Fabrizio Romano.


🎁 JULKLAPPSTIPS!
Årsmedlemskap i LFC.se  
Kalle Kovács bok "Imagine Being Us"  
Bankkort med Liverpoolloggan  
Se alla PL-matcher med Viaplay  
Läs om övriga produkter och förmåner  

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer