2025-10-14
EFL-Trophy ger varje säsong Premier League-lagens akademilag chansen att få erfarenhet av spel mot seniormotstånd från de lägre divisionerna.
Liverpools U21-lag inledde turneringen med en förlust – de har under åren visat att de ofta har det tufft med tanke på att de ställs mot seniorlag – och hade chansen att ta de första poängen när de tog sig an Crewe Alexandra på Mornflake Stadium.
De unga röda startade matchen bra och ägde mycket boll, men det var hemmalaget som redan i den 11:e minuten tog ledningen när de tilldelats en straffspark. Fabian Mrozek bedömdes ha tacklat Emre Tezgel och domaren pekade på straffpunkten. Tezgel klev fram och satte dit 1-0.
Efter ledningsmålet fortsatte Liverpool att äga mycket boll utan att få särskilt mycket uträttat. En halvtimme in i matchen skulle Crewe Alexandra utöka ledningen när Tezgel hittade fram till Dion Rankine som chippade över Mrozek till 2-0.
Bollinnehavet fortsatte att domineras av Rob Pages lag, men de kunde inte hota hemmalagets keeper nämnvärt. Målnollan förblev intakt och Crewe Alexandra gick vinnande ur matchen.
Laget: Mrozek, Ramsay, Williams (Nallo, 63), Lucky, Pitt, Laffey (Onanuga, 63), Spearing (Trueman, 46), Gordon, Kone-Doherty, Pilling, Sonnie-Lambie (Bradshaw, 62).
Ej använda avbytare: Misciur, Davidson, Pinnington.
U21-lagets nästa match spelas på söndag 26:e oktober när Everton gästar akademin i Kirkby.
Då svenska supporterklubben till stora delar drivs av medlemsintäkter behöver vi ditt årliga stöd som betalande medlem. Vi upplyser om att föreningen sedan starten 1999 aldrig har haft något vinstdrivande syfte, vilket innebär att vi i praktiken startar varje ny säsong "från noll". Tack för ditt stöd!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem