2025-10-14
Det redan hårt pressade damlaget får klara sig utan en av sina nyckelspelare resten av säsongen.
Liverpool Women har haft en mycket tuff start på WSL-säsongen, både på och utanför planen. Så här långt i seriespelet har de röda noll poäng efter de fem första matcherna och ligger på delad sistaplats med West Ham.
I söndags blev det också en 1–2-förlust mot Manchester City, men det var inte bara nederlaget som var dåliga nyheter efter matchen. Marie Höbinger var tvungen att lämna planen under första halvlek med vad som såg ut att vara en knäskada.
Klubben bekräftade på tisdagen att hon har ådragit sig en skada i det främre korsbandet (ACL), samma typ av skada som Giovanni Leoni drabbades av i debuten mot Southampton i september. Hon är därmed borta för resten av säsongen.
Den 24-åriga österrikiskan kom till klubben före säsongen 2023/24 och har spelat en viktig roll för damlaget de senaste två säsongerna och noterat sig för åtta mål på 44 matcher.
Vi hoppas på snabbt tillfrisknande.
We can confirm that Marie Höbinger suffered an ACL injury in Sunday’s fixture with Manchester City.
— Liverpool FC Women (@LiverpoolFCW) October 14, 2025
We're all with you, Herby ❤️
Då svenska supporterklubben till stora delar drivs av medlemsintäkter behöver vi ditt årliga stöd som betalande medlem. Vi upplyser om att föreningen sedan starten 1999 aldrig har haft något vinstdrivande syfte, vilket innebär att vi i praktiken startar varje ny säsong "från noll". Tack för ditt stöd!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem