Forever Reds donerar ytterligare £75 000

Bild till nyheten Forever Reds donerar ytterligare £75 000
Ex-stjärnornas förening fortsätter att stötta olika välgörenhetsprojekt på Merseyside.

Pengarna som Forever Reds samlade in ifjol nådde över £120 000 från de årliga insamlingsevenemangen, inklusive julmiddagen och golfdagen.

Nu har man beslutat att donera £25 000 vardera till barnsjukhuset Alder Hey Children’s Charity, Alzheimer Society och Hillsborough Survivors Supporter Alliance.

På Alder Hey stöttar man den nya kirurgiska neonatalintensivvårdsavdelningen som vårdar de minsta patienterna och deras familjer. Alzheimer Society kommer att använda sin donation direkt till lokala demenssupport-tjänster i staden.  Hillsborough Survivors Supporter Alliance (HSA) kommer att använda pengarna för att stötta alla som påverkats av händelserna som inträffade på Hillsborough.

Ordförande John "Aldo" Aldridge:

– Vi är stolta över att kunna stödja Alder Hey, Alzheimer Society och Hillsborough Survivors Supporter Alliance genom förra säsongens välgörenhetsevenemang. Tack till alla – fans och tidigare spelare – som stöder våra insamlingsinsatser, det är vad det handlar om. Donationerna kommer att användas på ett bra sätt och göra stor skillnad i det lokala samhället. 

Får ni förresten ihop antalet medaljer som gubbarna på bilden vunnit med Liverpool? Rätt svar är...


❗LFC.se ber om ditt stöd!

Då svenska supporterklubben till stora delar drivs av medlemsintäkter behöver vi ditt årliga stöd som betalande medlem. Vi upplyser om att föreningen sedan starten 1999 aldrig har haft något vinstdrivande syfte, vilket innebär att vi i praktiken startar varje ny säsong "från noll". Tack för ditt stöd!

Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem


3 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer