2025-09-20
Det har pratats mycket om Liverpools beslut att värva både Hugo Ekitiké och Alexander Isak i samma transferfönster. Arne Slot har dock pratat om vikten av att ha två alternativ centralt i anfallet, något som han underströk även efter segern mot Everton.
I Merseysidederbyt var det Ekitiké som fick starta och han tackade för förtroendet genom att sätta dit 2-0-målet i vad som till slut blev en 2-1-seger.
Efter matchen fick Ekitiké frågan om värvningen av Isak, och den konkurrens som medföljer, kan göra att han tar ytterligare kliv i sin utveckling.
– Han är en väldigt, väldigt bra spelare. Jag såg mycket av honom innan jag kom hit. Så enligt mig är det väldigt bra att han är här, sa anfallaren till TNT Sports.
– Jag kan lära mig och bli bättre. Det är konkurrens, men vi vet att vi kommer spela ihop, vi kommer göra skillnad. Jag hoppas att vi en dag kan dela plan.
– Det är bra. Det är tränarens problem. Jag gör bara mitt jobb. Det är bra.
Slot ser inte framför sig någon huvudvärk när det gäller att besluta vem som ska starta.
– Nej, det finns ingen huvudvärk alls. Jag tror att de här spelarna är glada över att vi har dem båda.
– Kanske på lång sikt kan någon tänka: "Vad betyder det för min speltid?", men båda av dem vet hur svårt det är att spela 90 minuter tre gånger i veckan.
– Hugo är 22 år, han kommer från en annan liga till en annan intensitet.
– Vi har två anfallare, några av lagen vi konkurrerar med har också mer än en anfallare.
Då svenska supporterklubben till stora delar drivs av medlemsintäkter behöver vi ditt årliga stöd som betalande medlem. Vi upplyser om att föreningen sedan starten 1999 aldrig har haft något vinstdrivande syfte, vilket innebär att vi i praktiken startar varje ny säsong "från noll". Tack för ditt stöd!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem