Nöjd med bredden – även utan Isak

Bild till nyheten Nöjd med bredden – även utan Isak
Arne Slot menar att Liverpool har tillräckligt med offensiva alternativ för att försvara ligatiteln även om de misslyckas med försöket att köpa loss Alexander Isak från Newcastle.

Det är ingen hemlighet att Liverpool försöker att förstärka anfallet genom en värvning av Alexander Isak. Med en vecka kvar av transferfönstret är det dock fortsatt osäkert om Newcastle kommer att öppna upp för en försäljning.

Arne Slot ser avslappnat på situationen då han menar att han är nöjd med de alternativ han har till sitt förfogande här och nu.

– Det beror på hur man ser på det. Om man adderar Florian Wirtz som ett anfallsalternativ så kan man säga att vi har fem stycken, säger han enligt Liverpool Echo.

– Så ja, vi har sålt Darwin och värvat Hugo. Lucho är borta, man kanske kan se Florian som en ersättare där. Och ja, vi alla vet vad som hände Diogo.

– Om man ser på det så, så kanske vi inte har det (tillräckligt med alternativ), men Jeremie Frimpong, när han är skadefri, är helt klart ett alternativ som ytter också, så då har vi sex anfallare. Jag tror att jag sagt det tidigare att vi har sex spelare som kan spela på tre positioner. Det är svaret, ja, jag är nöjd.

Rekordvärvningen Wirtz trivs allra bäst i nummer 10-rollen, men Slot kan även tänka sig att använda tysken som falsk nia.

– Kan Wirtz spela längst fram? Det kan han. Jag kan tänka mig honom i den positioner i ett gäng matcher men det fanns matcher förra säsongen – Man City och Aston Villa borta – där vi spelade med en extra mittfältare så som Curtis Jones.

– Men det handlar inte enbart om att ta in en till mittfältare, det handlar om taktik, hur de ställer upp, allt sådant. Han är redan ett alternativ ute till vänster och han kan vara ett alternativ för den kommande matchen. Cody Gakpo gjorde det bra mot Bournemouth också.

Transfersagan som involverar Isak har rört upp starka känslor. Slot känner sig dock säker på att han och Howe har lika stor respekt för varandra som tidigare.

– Jag vet inte. Den enda tränaren jag har sms:at med i Premier League är Eddie Howe. I Nederländerna är det några fler men efter Ligacup-finalen så skickade vi några meddelanden till varandra.

– Så om jag träffar honom så kommer det vara precis som förra året och jag förväntar mig inget annat från honom heller. Om du pratar om en högre nivå, då har jag ingen aning. För mig så är min relation med honom detsamma.


⛱️​ Snabblänkar att ha koll på i sommar!

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer