Rykte: Nytt bud kan komma under helgen

Bild till nyheten Rykte: Nytt bud kan komma under helgen

Trovärdiga källor rapporterar att Liverpool förbereder ett nytt bud på Newcastles svenske juvel efter att ha fått kalla handen med dagens "skambud".

The Athletics David Ornstein och The Times Paul Joyce – journalister vi gärna hämtar information ifrån – skriver att Liverpools bud under fredagen var lägre än £120M, vilket var summan sportdirektör Richard Hughes ska ha meddelat att klubben var villig att betala när de först kontaktade Newcastle för några veckor sedan.

Enligt Craig Hope i Daily Mail – som varit flitigast att rapportera om Isak de senaste veckorna – ska budet idag ha varit £110M plus add-ons, vilket från Newcastle-håll ska betraktats som ett "skambud".

Förbereder nytt bud

Nu skriver Sky Sports att Liverpool förbereder ett nytt bud och att det kan komma redan under helgen. Dock skrivs det från andra håll att man också vill avvakta för att Newcastle jobbar febrilt med att hitta en ersättare.

Puh, detta ser ut att bli några jobbiga veckor. Samtidigt ska man ha i åtanke att journalister inte genomför några transfers...

Enligt Paul Joyce värderar Newcastle fortsatt anfallaren till runt £150M, vilket skulle krossa det några veckor gamla rekordet som sattes när Liverpool köpte loss Florian Wirtz från Bayer Leverkusen för £116M.

Totalt har Liverpool redan spenderat £295M på nyförvärv denna sommar och om de skulle lyckas med sina förhandlingar med Newcastle kommer de sannolikt att hamna på en bra bit över £400M.

Lägg därtill att man även jobbar för att lösa Crystal Palace landslagsback Marc Guehi.

Klubben har också fått in £130M på försäljningar och efter flera år av smart strategi på transfermarknaden har man nu de resurser som krävs för att få övergången i hamn – även om de till syvende och sist måste möta Newcastles krav på £150M.

I bakfickan finns också eventuella försäljningar av Darwin Nunez, Federico Chiesa, Harvey Elliott, Tyler Morton och Kostas Tsimikas som kan inbringa ytterligare £140-150M innan fönstret stänger den 1 september.


⛱️​ Snabblänkar att ha koll på i sommar!

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer