2025-07-30
Liverpools försäsongsturné i Asien är nu till ända. Den avslutades med en match mot Yokohama F. Marinos på Nissan Park som The Reds vann med 3-1 efter mål av Florian Wirtz, Trey Nyoni och Rio Ngumoha.
Detta hade Arne Slot att säga på presskonferensen efter matchen.
– Det var en bra match mot en motståndare som redan är mitt uppe i säsongen och som är vana vid förhållandena här. De gjorde att det blev en intensiv match för oss, vilket alltid är bra att ha under försäsongen, det är vad vi söker. Vi vill möta lag som verkligen kan konkurrera med oss och idag var ett sådant exempel.
– Jag såg ett gäng positiva saker. Exemplevis att vi vände matchen efter att ha hamnat i underläge med 1-0, det är någonting vi gjorde många gånger förra säsongen. Jag såg även spelare som kom in från bänken och bidrog.
– Många gånger hade vi fina sekvenser i vårt uppbyggnadsspel, men det jag också såg vid målet vi släppte in och chansen vi släppte till i första halvlek var att vi måste jobba hårdare i hemjobbet än vad vi gjorde. Det är någonting som också hände när vi mötte Milan.
– Det kan ha att göra med ett tufft träningsläger och värmen, men det är någonting som vi definitivt måste förbättra inför Bilbao som är vår nästa motståndare.
– Han var inte den enda spelaren som bidrog från bänken, Trey Nyoni som också är ung gjorde mål och assisterades av Jeremie Frimpong. Vid det första målet tycket jag att Curtis Jones spelade en viktig roll genom att vinna bollen på mitten. Rio visade återigen vilka kvaliteter han har och det är härligt för oss eftersom vi har väldigt många duktiga spelare.
– Men att få upp några väldigt duktiga spelare från akademin är alltid till stor hjälp och han sprider energi i laget. Det är alltid härligt att se spelare som är 16, 17 eller 18 år gamla som redan kan bidra. Det fanns också en situation där han kunde passat till Macca eller Curtis. Så det finns saker han måste lära sig. Om man är 16 år och kan bidra på det sättet han gjorde så förtjänar man helt klart beröm.
– Jag känner inte till deras situation men jag vet att de tagit in en ny tränare och vann med 3-0 senast. De var välorganiserade, särskilt utan boll, bra intensitet och spelare som verkligen ville vinna duellerna. Jag gillar det. Jag föredrar lag som rullar ut bollen från backlinjen istället för att slå varje boll långt, men jag kan förstå att man fattar ett sådant beslut om man möter Liverpool. Jag tror att de kommer att sluta högre upp i tabellen om de fortsätter jobba på så här.
– Gruppen vet det inte än. Jag har pratat med den som är vald, så han vet. Alla gillar att ha ledare i laget och i den moderna fotbollen är det inte jättevanligt längre. Jag har privilegiet att ha ett gäng, det är erfarna spelare som förstår spelet och kan vara en röst inom gruppen och i matcherna.
– Vi närmar oss början av augusti, så det är en månad kvar. Mycket kan hända inom fotbollen på en månad, så vi får vänta och se. Först reser vi hem och sedan spelar vi på Anfield nästa vecka. Även om jag gillade att vara här väldigt mycket, jag har stor respekt för supportrarna, hur de välkomnat oss, hur många som kom, men jag kan säga att Anfield har en bättre plan än de senaste två vi spelat på!
– Anledningen till att jag bytte in Wataru Endo precis innan alla andra är att jag tycker att han förtjänade det där mer än någon annan, för rollen han spelade förra säsongen när vi vann ligan. Jag vet att alla pratar om Mo Salah, Luis Diaz, Cody Gakpo, Virgil van Dijk – vem glömmer jag? – alla dessa fantastiska spelare som gjorde så många mål. Men det ingen såg var hur bra de som inte spelade hela tiden accepterade situationen – Wata var nog det bästa exemplet på det.
– Oavsett i hur många minuter vi behövde honom – en, två, tre, fyra, fem, tio, 15 – så fanns han alltid där för laget och det är en viktig anledning till att vi vann ligan förra säsongen. Han förtjänade verkligen att få supportrarnas hyllning idag. Om jag hjälpte honom lite genom att ge honom lagkaptensbindeln så är det härligt eftersom han helt klart förtjänar det.
– Jag är fokuserad på det, men jag vet också vad vi har gjort. Men jag hade en ganska lång semester, jag tror det var fem eller sex veckor och eftersom att vi vann ligan ganska tiden så har jag haft gott om tid att njuta av det.
– Men så fort vi startade igång igen, det var stunden – ni kan fortfarande njuta av det – men vi måste förbereda oss inför kommande säsong. Vi har inte tid att njuta av vad vi gjorde förra säsongen. Nu fokuserar vi på den här säsongen och att vi måste förbereda spelarna för en ny tuff säsong.
– Förra säsongen var tuff, men om man ser vad alla Premier League-lag gör, Premier League kommer vara ännu starkare. Vi måste vara redo för det, det är det jag fokuserar på.