2025-07-29
För en tid sedan kom uppgifter om att Liverpool var nära att säkra ett köp av 17-årige Will Wright från Salford City. Strax därefter rapporterades det dock om att Arsenal klivit in i sista stund och lagt ett högre bud och att Liverpool drog sig ur, vilket gjorde att allt tydde på att anfallaren skulle hamna i Londonklubben.
Så blir ändå inte fallet. I en ny vändning i transfersagan ska Liverpool nu ha nått en överenskommelse med Salford City och Wright, det rapporterar The Athletics David Ornstein.
Enligt Ornstein ska Wright genomföra läkarundersökningen i detta nu. Trots att Arsenal hade fått ett bud accepterat av Salford förlorar de kampen då de inte lyckades övertala Wright om att skriva på.
Fabrizio Romano hävdar att Wright redan har klarat läkarundersökningen och skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över de tre kommande åren.
Arsenals bud var värt cirka £200 000 plus bonusklausuler och med tanke på att Liverpool nu fått ett bud accepterat väntas det röra sig om ungefär samma summa.
Wright ska ha föredragit att stanna i den nordvästra delen av England. När övergången är genomförd väntas han initialt träna och spela med U21-laget som numera tränas av Rob Page.
Den 17-årige anfallaren har öst in mål på ungdomsnivå och i Salfords B-lag, vilket gjorde att han fick göra sin debut i A-laget mot Manchester City i januari. Han hann också med att spela två matcher i League Two innan säsongen var till ända.