2025-07-24
Det är Craig Hope, fotbollschef på Daily Mail, som rapporterar att Isak inte följer med på Newcastles pre-season tour till Singapore och Sydkorea.
Den officiella orsaken ska vara att han fortfarande behandlar en lindrigare lårskada, men det sätter samtidigt igång nya spekulationer om att något kan vara i görningen på transferfronten. Liverpools intresse är förstås vida känt, men även klubbar i Saudi League ska vara beredda att punga ut med £150M.
Att Liverpool säkrade sig Hugo Ekitike från Eintracht Frankfurt på onsdagen betyder inte att man lämnar Isak-spåret. Trovärdiga David Ornstein (The Athletic) hävdar att klubben är intresserade av bägge.
Ryktena mildras inte heller av att Newcastle-tränaren Eddie Howe valde att skicka hem honom från helgens träningsmatch mot Celtic, som Newcastle förlorade med 4-0.
Howe har i efterhand också uttalat sig att han "inte kan garantera" att den 25-årige svensken spelar i svart-vitt nästa säsong.
Oavsett om det stämmer eller inte att Alexander Isak har ett lårproblem, så kommer ryktena om Liverpool att få mycket bränsle den närmaste tiden.
Det får ändå ses som märkligt att Newcastle väljer att låta sin största stjärna stanna hemma när de ska resa till Fjärran Östern för att försöka utöka klubbens globala räckvidd, även om han skulle vara skadad...
❌ Alexander Isak has NOT travelled with Newcastle to Singapore
— Craig Hope (@CraigHope_DM) July 24, 2025
🇸🇪 Striker still nursing minor thigh injury #nufc
Källa: Daily Mail