2025-07-23
Premier League-mästarna har förstärkt truppen genom köpet av Hugo Ekitike. Här kan du lära känna anfallaren lite bättre.
Hugo Ekitike är född de 20 juni 2002 i Reims och värvas från Eintracht Frankfurt för £69M plus £10M i prestationsbaserade klausuler.
Nedan följer spännande fakta om de rödas senaste nyförvärv som mäter 190 centimeter i strumplästen.
Efter att Ekitike lånats in av Eintracht Frankfurt från Paris Saint-Germain så spenderade han förra säsongen som permanent Frankfurt-spelare. Han gjorde då 22 mål och 12 assist. 23 av målpoängen kom i Bundesliga när laget slutade på en tredjeplats. Totalt sett gjorde han 0,71 målpoäng per match för tyskarna.
Tack vare den imponerande leveransen så röstades anfallaren in i säsongens lag i Bundesliga 2024/25, precis som ett annat nyförvärv i form av Florian Wirtz.
Ekitike testade lyckan fler gånger än någon annan i Bundesliga under förra säsongen med 115 skottförsök. Bayern Münchens Harry Kane var tvåa på listan med 110 skottförsök.
Trots att han är skjutglad är Ekitike en spelare som gärna spelar fram sina lagkamrater till målchanser. Under förra säsongen var han lagets bästa chansskapare med 1,54 per 90 minuter spelade.
Enligt siffror från Opta så lyckades Ekitike vara en viktig del av att laget kunde avancera framåt på planen och skapa målchanser. Under förra säsongen så drev han framåt med bollen på sådant sätt att det uppstod ett skottläge (44) fler gånger än någon annan.
Säsongen 2022/23 var Ekitike en del av det titelvinnande laget PSG. Han anslöt från Reims och hjälpte omedelbart sitt nya lag till ligatiteln. Han spelade 25 matcher tillsammans med spelare som Kylian Mbappé, Lionel Messi och Neymar. Han bidrog då med tre mål och fyra assist.
Både Dino Toppmöller och Markus Krosche, huvudtränare och sportchef i Eintracht Frankfurt, har beskrivit anfallaren som fantastisk. "Hugo är en spelare med extraordinära egenskaper, han är fantastisk," sa Toppmöller medan Krosche sa följande: "Han har utvecklats väldigt mycket på bara ett år. Han gör redan mål i en imponerande takt och har potentialen att bli en av Europas bästa anfallare."
Ekitike kunde representera både Frankrike eller Kamerun i landslagssammanhang via sina föräldrar.Han valde dock "Les Bleus". Han har hittills gjort 11 framträdanden för U20- och U21-laget. På U21-nivå har han nätat fem gånger på fem matcher, bland annat ett hattrick mot England i mars.
Förutom målen mot England U21 slog han till mot Tottenham när Eintracht Frankfurt gästade London i EL-slutspelet i våras med ett vackert långskott.
I juni fyllde Ekitike 23 år, men han har redan hunnit spela i tre olika länder. Han var utlånad till danska Vejle Bollklubb innan han fick erfarenhet av ett tredje land när han gick till Frankfurt. Tack vare övergången till Liverpool får han nu chansen att spela i ett fjärde land.
Ekitike kommer bli en del av en sällsynt grupp av spelare vars namn stavs likadant både framlänges och baklänges. I Liverpool har det tidigare varit Andrew och David Hannah, Sheyi Ojo och Ozan Kabak vars namn varit ett palindrom.
Hugo får, i likhet med de andra sommarköpen, ett tillfälligt nummer under försäsongen. Han ska bära 54.
Läs också: Stilmässig och statistisk kopia till Alexander Isak: https://www.lfc.se/nyheter/598...
Se även klippet nedan:
IN:
Florian Wirtz – Bayer Leverkusen, £100M + £16 i bonusar
Hugo Ekitike – Eintraht Frankfurt, £69 + £10M i bonusar
Jeremie Frimpong – Bayer Leverkusen, £29,5M
Milos Kerkez – Bournemouth, £40M
Giorgi Mamardashvili – Valencia, £25M
Armin Pecsi – Puskas Akademia, ca £2M
Freddie Woodman – Preston, gratis
UT:
Trent Alexander-Arnold - Real Madrid, £10M
Caoimhin Kelleher - Brentford, £18M
Nat Phillips – West Bromwich, £3M
Jarell Quansah – Bayer Leverkusen, £35M
Vitezslav Jaros - Ajax, lån
Harvey Davies – Crawley Town, lån
Dominic Corness – The New Saints, gratis
Jakub Ojrzynski - Örebro SK, gratis
Harry Evers - Sheffield W, gratis
Louis Enahoro-Marcus - Leeds, gratis
Lee Jonas - fri
Reece Trueman - fri
Jacob Poytress - fr