Rykte: Ökar tempot i anfallsjakten – kontaktar Eintracht Frankfurt

Bild till nyheten Rykte: Ökar tempot i anfallsjakten – kontaktar Eintracht Frankfurt
Efter att ha meddelat Newcastle om sin önskan att värva Alexander Isak ska Liverpool ha vänt sig till Eintrach Frankfurt för att uttrycka intresse för Hugo Ekitike.

Det har under en längre tid rapporterats om att Liverpool vill värva en anfallare i sommar – och under de senaste dagarna har klubbledningen tagit steg för att en sådan värvning ska bli verklighet.

I tisdags kom uppgifter från The Athletics David Ornstein om att Liverpool tagit kontakt med Newcastle för att förhöra sig om möjligheten om ett köp av Alexander Isak. Därefter har det rapporterats om att ett bud på £120-130M förbereds i det fall att "Skatorna" ger grönt ljus för en försäljning.

Det går nu mot en klassisk transfersaga då Newcastle jobbar för att värva Eintracht Frankfurt-anfallaren Hugo Ekitike – som Liverpool nu också uttryckt intresse för.

Det är Ornstein som rapporterar att sportchef Richard Hughes kontaktat den tyska klubben för att förhöra sig om en potentiell övergång för 23-åringen. Newcastle, som sägs vara helt inställda på att behålla Isak, fick nyligen ett bud värt £64,9M nobbat av Frankfurt, och nu ger sig alltså Liverpool in i leken.

Något bud ska dock ännu inte inkommit från Anfieldklubbens sida.  

Ekitike gjorde 22 mål och 12 assist för Frankfurt under förra säsongen, poäng som hjälpte laget att säkra Champions League-spel för blott andra gången i klubbens historia. 


⛱️​ Snabblänkar att ha koll på i sommar!

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer