Outforskad och lite lätt otäck mark som Liverpool befinner sig på

Bild till nyheten Outforskad och lite lätt otäck mark som Liverpool befinner sig på
Den mardröm som Fenway Sports Groups främsta kritiker levt i den här våren och försommaren verkar inte avta. Tvärtom tyder alltmer på att Liverpool inte är färdiga det här transferfönstret – att innan bollen sätts i rullning på Anfield den 15:e augusti så kan Florian Wirtz ”bara” vara årets näst största värvning.

Nåväl, mycket ska ske innan Alexander Isak tar på sig den röda Liverpool-tröjan men fotbollen är en spegelbild av samtiden och i den samtid vi lever i nu är känsla ibland viktigare än fakta. Känslan just nu är att Alexander Isak mycket väl kan hamna i Liverpool. Känslan är att Liverpool satt sig i en situation där både motståndarklubbar och motståndarsupportrar skakar av tanken att Liverpool tycks kunna ro affären i hamn.

På sätt och vis har Richard Hughes och Michael Edwards gjort ett jobb som redan satt skräck i fotbollsvärlden. Känslan just nu är att Alexander Isak sagt till Newcastle United att han vill spela för Liverpool Football Club. Att klubbar som jagat hans signatur nu får vända sig till plan B.

Allt som krävdes var ett ”Alexander Isak är Liverpools drömvärvning”, twittrat av influencern Fabrizio Romano till sina närmare 25 miljoner följare. Därefter följde rykte efter rykte i tidning efter tidning och det senaste nu är att Newcastle United är redo att göra Alexander Isak till klubbens mest välbetalda spelare, någonsin.

Ny situation för klubben

Hela den här situationen är märklig och det faktum att Liverpool-supportrar viftar bort alla skriverier som bara lösa rykten tyder på att det här är en helt ny situation för Liverpool. Det är snarare Liverpool som borde vara någon av de klubbarna vars drömvärvning nu jagades av en annan klubb som kunde erbjuda mer pengar och en mer attraktiv arbetsmiljö. Nu har Liverpool redan stulit Florian Wirtz, Jeremie Frimpong och Milos Kerkez framför ögonen på rivalerna – och har planterat känslan av att Alexander Isak också vill snuva sina intressenter och sin egen klubb, för att få bära Liverpool-rött. Man brukar säga att hälften av fotbollen utspelar sig i huvudet – om det gäller samma sak med en övergång så är Alexander Isak halvvägs till Liverpool.

Men så är det viktigt att komma ihåg att vi lever i agenternas fotbollsvärld. Känslan av vad som håller på att hända är precis lika mycket värt som många andra känslor som motsätter sig verkligheten och fakta. Jag säger inte att Alexander Isak inte är ”Liverpools drömvärvning”. Jag tror att Michael Edwards och Richard Hughes kan lösa en sådan affär. Börjar man räkna ihop intäkterna, det uteblivna transferfönstret förra säsongen och de pengar som är på väg in till klubben efter spelarförsäljningar så är inte affären vare sig orimlig, utom ekonomiskt räckhåll eller egentligen särskilt komplicerad.

Jag tror dock att Liverpool har något större i kikaren med hela den här sagan. Om vi lämnar känslorna och kollar på verkligheten så är den att Tysklands största fotbollstalang valde bort både den förutbestämda vägen och den största plånboken för att representera oss. Det, tillsammans med sommarens övriga värvningar, har köpt Liverpool spelutrymme i en fotbollsvärld där mycket är ett spel för gallerian.

Oavsett hur det är, oavsett vad Liverpool gjort, tänkt eller tänker göra, så går många runt med bilden av att Liverpool sagt till Alexander Isak att ”här är pengarna vi är villiga att ge dig, nu får du ta vid och sätta press på klubben”, och att Alexander Isak gjort just det. Det är en utpressningstaktik som nästan osar Florentino Perez, oavsett om det landar i en värvning eller ej. Det är svårt att tro att vi för bara ett år sedan var i en helt omvänd situation med Martín Zubimendi och dessförinnan Moisés Caicedo och Roméo Lavia.

Jobbig tid för rivalerna

Jag skulle inte sätta pengar på att Alexander Isak spelar i Liverpool-tröjan nästa säsong. Även om jag tror att Liverpool har det som krävs för att ro en sådan här värvning i hamn så är jag också övertygad om att plan B och C är minst lika bra. Jag kan samtidigt inte tänka mig någonting värre för våra kära motståndare än ett Liverpool som tillbakalutat jagar en utav fotbollsvärldens mest eftertraktade anfallare lite på halvfart och är de som sitter på taktpinnen. Det är, åtminstone för ett Liverpool under min livstid, outforskad och lite lätt otäck mark som klubben befinner sig på.

Men, avslutningsvis. Låt oss vara lite realistiska. Alexander Isak är Newcastle Uniteds kronjuvel. Supportrarna har omvandlat St James’ Park till hans borg. Han har hjälpt de till en trofé, laget är tillbaka i Champions League och har bakom sig krafter som med lite kreativitet i bokföringen mycket väl kan omvandlas till en dominant maktfaktor i decennier framåt. Skulle Newcastle United verkligen släppa en så pass viktig spelare i en så här avgörande period av deras resa mot toppen? Jag har svårt att tro det, samtidigt skulle £130 miljoner ge de möjligheter att bygga ett lag de kanske inte kommer kunna bygga det här årtiondet på grund av det ekonomiska regelverket. 

Av Kalle Kovács


⛱️​ Snabblänkar att ha koll på i sommar!

Redigering av:

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer