2025-06-25
Mittfältaren James McConnell fick inte göra mer än fyra framträdanden i A-laget under förra säsongen. Han tränade dock regelbundet med Arne Slots lag och insatsen mot PSV Eindhoven i Champions League imponerade så pass mycket på tränaren att det inte blev någon utlåning i januari trots stort intresse.
20-åringen kan mycket väl vara sugen på att lånas ut under nästa säsong för att få chansen till mer speltid, men Slot sägs ha planer på att ge honom en större roll i den röda truppen.
Det är Daily Mails Lewis Steele som rapporterar att Slot i våras hade ett möte med McConnell där han sa att mittfältaren kan komma att få en roll likt den Wataru Endo hade under förra säsongen.
Även om Endo inte gjorde mer än sju starter så blev det totalt 32 framträdanden för den rutinerade japanen. Ett liknande scenario för McConnell kanske kan locka honom att välja bort alternativet att lämna på lån.
Skulle det trots allt bli aktuellt med en låneövergång menar Steele att listan över intresserade klubbar kan göras lång. Troligtvis kommer McConnell att vara en del av A-truppen under starten av försäsongen innan något beslut om framtiden fattas.
Mycket beror också på vad som händer med andra mittfältare så som Stefan Bajcetic, Tyler Morton och Harvey Elliott som alla går en oviss framtid till mötes.