Kerkez läkarundersöks under måndagen

Bild till nyheten Kerkez läkarundersöks under måndagen
Milos Kerkez kan snart presenteras som Liverpoolspelare. Enligt The Athletics David Ornstein är vänsterbacken nu på väg till Merseyside för att genomföra sin läkarundersökning.

Under förra veckan kom rapporter om att Liverpool och Bournemouth nått en överenskommelse för en övergång för vänsterbacken Milos Kerkez. Det rör sig om en affär värd cirka £40M.

The Athletics David Ornstein skriver under måndagen att ungraren idag ska resa från Belgrad i Serbien till Merseyside där han kommer att läkarundersökningen innan han presenteras på tisdag.

Kerkez väntas skriva på ett femårskontrakt med The Reds. Han blir klubbens fjärde värvning denna sommar efter Jeremie Frimponh, Florian Wirtz och den unge keepern Armin Pecsi.

Vänsterbacken har två fina säsonger med Bournemouth i ryggen. Totalt har han gjort 67 matcher i den rödsvarta tröjan. Förra säsongen startade han samtliga ligamatcher och levererade sex mål och två assist.


⛱️​ Snabblänkar att ha koll på i sommar!

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer