– Anfield är bästa arenan jag spelat på

Bild till nyheten – Anfield är bästa arenan jag spelat på
Jeremie Frimpong har redan härliga minnen från den arena som nu får kalla hemmaplan. Nederländaren menar att det var en självklarhet att skriva på för Liverpool.

När det började komma uppgifter om Liverpools intresse för Jeremie Frimpong dröjde det inte länge innan det skrevs om hur mycket spelaren hade uppskattat en sådan övergång.

Övergången har nu blivit verklighet och i de första intervjuerna som röd märks det hur mycket 24-åringen gläds det faktumet. Han får bland annat chansen till regelbundet spel på Anfield, en arena han upplevde i höstas när han var på besök med Bayer Leverkusen.

– Jag tycker att det är den bästa arenan jag spelat på under min tid i Leverkusen. Stämningen, supportrarna, laget. Hela paketet är fantastiskt, säger Frimpong till Liverpoolfc.com.

– Jag behöver inte säga så mycket om kvaliteten (på laget). De vann ligan. Det var väldigt tufft när vi mötte Liverpool med Leverkusen. Väldigt, väldigt tufft.

– Vad kan jag säga? Leverkusen var såklart bra, men man kunde se att Liverpool är nästa nivå.

Spel för Liverpool är någonting som funnits i nederländarens tankar sedan barnsben. Det var nära att han värvades till akademin.

– Man vill ju spela för de bästa lagen när man är fotbollsspelare. När jag var yngre och Liverpool först kontaktade mig så kändes det rätt, men på grund av transport och allt sådant så behövde jag ta en annan väg.

– Se på mig nu. Det har löst sig väldigt bra.




Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

    Stöd våra sponsorer