Rykte: Förbereder bud på Wirtz

Bild till nyheten Rykte: Förbereder bud på Wirtz
Liverpool vill ge sig in i kampen om Florian Wirtz på allvar och sägs vara beredda att lägga ett första bud på 22-åringen.

Bayern München har under en längre period sett ut att vara i en tydlig pole position vad gäller chanserna att köpa loss Florian Wirtz från Bayer Leverkusen.

Manchester City är en annan klubb som nämnts i spekulationerna och tidigare under veckan kom trovärdiga uppgifter om att även Liverpool är väldigt intresserade av tysken, som ska ha varit på plats i England för att samtala med Richard Hughes och Co.

Tyska Sky Sports-journalisten Florian Plettenberg skriver på X att Liverpool vill ge sig in i kampen och att de till och med börjat förbereda ett bud, något som även Manchester City sägs göra.

Bayern München sägs fortsatt vara trygga i tron om att de kommer vinna transferkampen även om det cirkulerat uppgifter om att prislappen på cirka £126M kan bli ett problem för den tyska giganten.

Uli Hoeness, hederspresident i Bayern München, har kommenterat situationen. 

– Vad ska jag säga till er nu? Ni har skrivit nonsens i veckor om att han ska till Manchester City trots att han träffade Liverpool. 

– Någon gång kommer vi att ge er fakta – inte fler spekulationer!




Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer