2025-05-12
När denna säsong är färdigspelad har Luis Diaz två säsonger kvar på sitt kontrakt med The Reds och enligt uppgifter från engelsk press väntas parterna sätta sig ned för förhandlingar om en förlängning inom kort.
28-årige Diaz har varit föremål för rykten om en flytt både till Barcelona och klubbar i Saudiarabien, men han själv verkar fast besluten om att stanna på Merseyside.
– Sedan första dagen jag kom hit har jag varit väldigt glad, lugn och njutit av att spela fotboll i det här fantastiska laget, sa han till colombianska Telemundo Deportes efter 2-2-matchen mot Arsenal.
– Vi kommer att prata om det (ett nytt kontrakt), vi kommer att prata om det. För mig så hade jag kunnat stanna i många år. Det beror också på klubben, allting; det här är detaljer som vi får jobba fram.
– Jag är väldigt lugn, jag är glad och njuter av Premier League.
Diaz sägs från vissa håll vara en av de spelare i Liverpools trupp som har lägst lön med £55 000 per vecka, men Thisisanfield.com hävdar att så inte är fallet. Ett nytt kontrakt skulle dock högst sannolikt innebära en löneökning.
Arne Slot har visat stort förtroende för Diaz denna säsong. Målet mot Arsenal var anfallarens 17:e på 48 matcher, lägg därtill åtta assist så är det en produktiv säsong för honom.
Colombianen har visat att han kan göra ett bra jobb på flera positioner i anfallslinjen och med tanke på att spelare som Darwin Nunez och Federico Chiesa väntas lämna i sommar skulle det nog krävas betydande bud för att klubbledningen ska acceptera en försäljning.
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner