Övergångssumma kan bli aktuell

Bild till nyheten Övergångssumma kan bli aktuell
Allt tyder nu på att Trent Alexander-Arnold lämnar för spel i Real Madrid efter säsongen. Det finns en liten chans att Liverpool kan inkassera en mindre summa trots att spelarens kontrakt löper ut i sommar.

Trent Alexander-Arnolds nuvarande kontrakt med Liverpool löper ut 1 juli och enligt samstämmiga rapporter från engelsk och spansk press kommer högerbacken att lämna klubben för spel i Real Madrid.

I och med att kontraktet löper ut kan Alexander-Arnold lämna i en gratisövergång. Det finns dock en möjlighet att Liverpool kan inkassera en mindre summa trots allt.

Real Madrid ska nämligen delta i sommarens klubblags-VM och de sägs vara mycket måna om att inkludera Alexander-Arnold i truppen till turneringen.

Klubblags-VM startar dock 14 juni och avslutas 13 juli, så Real Madrids gruppspelsmatcher mot Al Hilal, Pachuca och Salzburg spelas medan Alexander-Arnolds kontrakt med Liverpool fortfarande är gällande.

Det är Daily Mails Lewis Steele skriver att "Real Madrid är extremt måna om att Alexander-Arnold ska spela turneringen om han skriver på för dem." 

Det innebär att Liverpool skulle kunna förhandla till sig en mindre summa för att släppa Alexander-Arnold tidigare än 1 juli. Det återstår dock att se om någon sådan förhandling blir aktuell, klubbarna som deltar i turneringen kan nämligen under perioden 27 juni till 3 juli registrera nya spelare inför andra fasen av turneringen. 


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 


6 kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna läsa kommentarer.
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer