Amorim ny tränare i Man United

Bild till nyheten Amorim ny tränare i Man United
Rivalen från Manchester har anställt Ruben Amorim – en tränare som länge ryktades till Liverpool innan Arne Slot presenterades.

I våras jagade Liverpool en ersättare till Jürgen Klopp och efter att Xabi Alonso bekräftat att han hade för avsikt att stanna i Bayer Leverkusen seglade Sportings Ruben Amorim upp som favorit på många håll.

Klubbledningens val föll tillslut på Arne Slot – ett, vad det i dagsläget verkar, ypperligt beslut med tanke på den historiskt positiva starten nederländaren fått. 

Amorim ska därefter ha varit nära att ta över tränarjobbet i West Ham men när säsongen drog igång var han kvar i den portugisiska ligan. 

Tidigare i veckan genomfördes säsongens första sparkning av en tränare i Premier League då Manchester United meddelade att de valt att gå skilda vägar med Erik ten Hag. Detta öppnade upp för Amorim att till slut få sin flytt till England och nu bekräftar Liverpools rivaler att 39-åringen blir Ten Hags ersättare.

Amorim kommer att ansluta till Manchester United under det kommande landslagsuppehållet vilket innebär att interimtränaren Ruud van Nistelrooy, som vann sin första match med 5-2 mot Leicester i Ligacupen, kommer att ha ansvaret i de tre kommande matcherna mot Chelsea, PAOK och Leicester.


Snabblänkar för dig:

• Boka Liverpoolresan med vår samarbetspartner VING – alltid kanonplatser mitt på Main Stand
• Rabatter på två restauranger i Liverpool mot uppvisande av giltigt medlemskort
• Rabatter och tjänster från våra företag i 1892-klubben med giltigt medlemskort

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer