2024-09-07
Även om Wataru Endo har fått skralt med speltid i säsongsupptakten är han säker på att det väntar fler minuter den närmaste månaden.
Den 31-årige japanen har bara fått ett inhopp på en minut i de tre inledande PL-segrarna. Ryan Gravenberch är nu Arne Slots förstaval i nummer sex-rollen.
Wataru Endo är dock säker på att han kommer att få speltid framöver.
– När landslagsuppehållet är över väntar en mängd av matcher för oss så jag kommer att få fler chanser, sa han till AFP efter Japans 7-0-seger mot Kina häromdagen.
– Du kan inte använda samma 11 spelare när det är så många matcher, jag är säker på att det snart blir min tur.
Som Endo mycket riktigt påpekar har The Reds bara spelat en gång i veckan fram till septemberuppehållet, men spelschemat blir betydligt svettigare när spelarna är tillbaka i sina klubblag nästa veckoslut.
Sju matcher på 15 dagar – från och med lördag 14 september och fram till nästa landslagsuppehåll den 5 oktober. Där inkluderas även CL-premiären borta mot AC Milan och Ligacup-mötet hemma mot West Ham.
Arne Slot kommer förstås att tvingas till rotation för att låta exempelvis Gravenberch och Mac Allister återhämta sig.
Wataru Endo är redo.
– Min fysiska kondition är inga problem. Jag har tränat bra och är inte orolig för det. I min ålder har jag erfarenhet så att hitta tillbaka till feelingen för matcher är inget problem.
– Jag känner också att jag presterar bra iden här omgången av VM-kvalet. Det är viktigt att träna och förbereda sig väl.
Japan avslutar VM-kvalet i Manama i Bahrain kommande tisdag kväll och med största sannolikhet leder Endo ut laget som kapten.
Fotnot: Efter övergången från Stuttgart ifjol har Endo spelat 44 matcher och levererat två mål och en assist. 34 har varit från start.