2024-08-29
Liverpool har bekräftat sommarens andra värvning i form av Federico Chiesa från Juventus.
– Jag är såg glad att vara en Liverpoolspelare. När Richard Hughes ringde och frågade: "Vill du komma till Liverpool?" – och när tränaren ringde – så sa jag ja omedelbart. Jag känner till den här klubbens historia och jag vet vad den betyder för supportrarna, säger han i sin första intervju som Liverpoolspelare.
– Jag är väldigt glad och taggad på att få komma igång.
"I looked up and I saw all the trophies, I want some of them in the near future." 👊
— Liverpool FC (@LFC) August 29, 2024
Head to LFCTV GO to watch Chiesa's first interview as a Red 📽️ #BenvenutoFederico
Chiesa kunde inte dölja hur enormt glad han var att få chansen i Liverpool och redan på flygplanet till Merseyside ville han höra den ikoniska hymnen You'll Never Walk Alone.
– När vi var på väg att landa planet så såg jag Anfield och så fort jag gjorde det så sa jag till min fru: "Sätt på låten – You'll Never Walk Alone – jag vill föreställa mig själv spela där och höra supportrarna sjunga.
– Det var en rolig stund.
– Jag kommer att få gåshud när jag spelar på Anfield första gången. Det kommer att vara känslosamt för mig och min familj.
Italienaren berättade att han redan varit i kontakt med huvudtränare Arne Slot.
– Jag sa till honom att jag kommer för att hjälpa laget att vinna titlar, det är det allra viktigaste och det är just vad Liverpoolsupportrarna vill.