2024-08-28
UPPDATERAD. Liverpool och Juventus ska vara överens. Federico Chiesa kommer att flyga till Merseyside redan under onsdagen.
Liverpool har fått upp farten på transfermarknaden med bara några få dagar kvar till deadline.
Efter att ha presenterat värvningen av Giorgi Mamardashvili väntas nu Federico Chiesa bli näste spelare att presenteras.
Fabrizio Romano hävdar att Liverpool och Juventus är överens om en övergång värd £10,95M plus klausuler.
🚨🔴 BREAKING: Federico Chiesa to Liverpool, here we go! Agreement done for €13m initial fee with add-ons.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) August 28, 2024
Four year contract for Chiesa as new Liverpool player, set to fly later today.
Chiesa accepted Liverpool immediately. Deal DONE.
Exclusive story confirmed. 🔐🇮🇹 pic.twitter.com/Yx7hdQwkd4
Chiesa ska ha accepterat ett förslag om ett fyraårskontrakt och väntas flyga till Merseyside under onsdagen.
Spelaren har setts inför avresan och säger att han "är väldigt glad och redo för det här nya äventyret".
Även The Athletics David Ornstein rapporterar om en överenskommelse mellan Liverpool och Juventus.
Enligt Ornstein landar affären på £10M plus £2,5M i klausuler som är baserade på lagframgångar.
När ryktena om Chiesa tog fart satte spekulationer om de anfallsalternativ som redan finns i den röda truppen igång. På sociala medier har det cirkulerat rykten om att Darwin Nunez kunde vara på väg bort, med Arsenal och Barcelona som intressenter. Enligt The Athletics James Pearce kommer dock värvningen av Chiesa inte resultera i någon anfallsförsäljning.