Shaqiri avslutar landslagskarriären

Bild till nyheten Shaqiri avslutar landslagskarriären
Ex-röde Xherdan Shaqiri lyckades med en unik bedrift i sommarens EM. Han har nu meddelat att mästerskapet blev det sista han gjorde.

Xherdan Shaqiri har under många år varit en nyckelspelare för det schweiziska landslaget. Under sommarens EM var han reducerad till en bänkroll, men det stoppade honom inte från att göra ett mycket vackert mål mot Skottland i gruppspelet – ett mål som gjorde att han lyckades med en unik bedrift i mästerskapssammanhang.

I och med fullträffen mot skottarna blev han nämligen den enda europeiska spelaren som gjort mål i de sex senaste mästerskapen. Sviten inleddes under VM 2014.

Sommarens EM blev hans sista, det meddelar han på sociala medier. 

"Sju mästerskap, många mål, 14 år med det schweiziska landslaget och oförglömliga stunder. Det är dags att ta farväl av landslaget. Minnena kommer leva vidare och det jag vill säga till er alla är: TACK!", skriver han.

Shaqiris landslagsfacit landar på 125 matcher, 32 mål och 34 målgivande passningar. 

32-åringen lämnade Liverpool för spel i Lyon 2021. Det blev endast sex månader i Frankrike innan det bar av till MLS där han spelar för Chicago Fire.

🚩

Säkra sajtens överlevnad!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 


0 kommentarer

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer