Rykte: Avslår bud på Phillips

Bild till nyheten Rykte: Avslår bud på Phillips
Turkiska Trabzonspor ska ha lagt ett bud på Nat Phillips, men det ska inte ha nått upp i Liverpoolledningens krav för en försäljning.

Nat Phillips är en spelare som väntas lämna Liverpool på permanent basis i sommar – och det saknas inte intresse för mittbacken.

Det har cirkulerat uppgifter om att Cardiff, den klubb där Phillips var utlånad till under andra halvan av förra säsongen, är sugna på att köpa loss honom.

Även Trabzonspor har ögonen på 27-åringen och deras intresse är så pass stort att de nu ska ha presenterat ett bud för Liverpool, detta enligt The Athletics James Pearce.

Budet sägs ha varit värt £4M, vilket Liverpool anser vara för lågt för att gå med på en försäljning. Enligt Pearce värderas Phillips till cirka £8M.

Pearce rapporterar också att Burnley, som ersatt Vincent Kompany med Scott Parker som manager, är intresserade. Parker har ett gott öga för Phillips sedan deras samarbete i Bournemouth dit mittbacken var utlånad säsongen 2021/22.

🚩

Säkra sajtens överlevnad!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 


7 kommentarer

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer