2024-01-29
Liverpool är på jakt efter en ny manager och sportdirektör. Samtidigt är Virgil van Dijk en av tre nyckelspelare som bara har 18 månader kvar av kontrakten och han har inte en aning om vad som väntar i sommar.
På den raka frågan om Virgil kan se sig själv som en del av den nya managerns framtidsplaner löd svaret:
– Det är den stora frågan. Well, jag vet inte.
Nuvarande kontrakt löper ut den 30 juni 2025, precis som i fallet med Trent Alexander-Arnold och Mo Salah.
– Det är korrekt, bra matte där. Men ärligt talat, jag vet inte, tillade han.
– Klubben har ett stort jobb framför sig, det står helt klart. Att ersätta managern och även hela staben också... det är mycket som kommer att förändras.
– Jag är väldigt nyfiken vilken riktning det kommer att gå åt. Men först när det kommer att meddelas kommer vi att vi få veta mer runt vår situation. Jag kan inte säga någonting nu.
På frågan om han känner att det finns någon fara för att nyckelspelare kan besluta sig för att söka nya utmaningar någonstans tillade 32-åringen:
– Det kommer förstås att vara slutet på Jürgen Klopps era. Men jag är väldigt glad att jag fortfarande är en del av det. Det är därför jag inte gillar att prata om det. Jag är fortfarande här, det är mitt fokus och sedan får vi se vad som händer i slutet av säsongen.
– Förhoppningsvis når vi de framgångar som vi alla drömmer om och kämpar för varje dag. Då kommer det förmodligen mer klargöranden om vad klubben vill för framtiden och sedan får vi se.
Virgil var också nöjd med hur spelarna hanterade alla känslor kring söndagens 5-2-seger mot Norwich i FA-cupens fjärde omgång efter några minst sagt turbulenta dygn.
Liverpool utmanar återigen på fyra fronter och kaptenen menar att det finns en "kollektiv beslutsamhet" att se till att Klopp får ett ärofyllt avslut.
– Saker kommer att förändras efter säsongen, men just nu gör det inte det. Vi måste fortsätta att göra samma saker som tidigare. Det är såklart lättare sagt än gjort, men jag känner att grabbarna också tänker så. Och det är definitivt mitt jobb att se till att det blir så.
Och avslutade:
– Vi är alla människor, vi har alla känslor. Vissa spelare känner förmodligen annorlunda om managerns besked än andra – det är helt normalt. Alla tänker på olika sätt. Men jag har inte märkt att professionalism eller nivån på träningarna har sänkts. Det är inget annorlunda än innanan.
– Det finns massor av frågor som alla skulle vilja ställa, var och en av oss. Men jag tror att managern sa på presskonferensen att man kunde fråga vad man ville och sedan går vi tillbaka till att fokusera på vad vill vi göra och uppnå. Så ser jag det också.
– Vi kan prata om situationen och vad som kommer att hända nästa säsong varje vecka, men det ändrar inget för oss. Det är en störningsmoment vi inte behöver. Vi måste fokusera på att få jobbet gjort. I slutet av säsongen kommer förstås olika saker att ske, men det är upp till klubben att reda ut – inte för oss att prata om.
Källa: The Athletic
Vi behöver din support 2024!
Bli medlem/abonnera på LFC.se
299 kr/år och 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner