2023-12-07
Liverpoolkeepern har missat de tre senaste matcherna på grund av den sträckning i baksida lår som han ådrog sig i 1-1-matchen mot Manchester City.
Alisson förväntas dock inte vara borta från spel särskilt länge till. Förhoppningen från start har varit att han ska vara redo för spel igen när Manchester United gästar Anfield 17 december. Det ser ut som att rehabiliteringen går åt rätt håll för att det ska bli verklighet, åtminstone av målvaktens inlägg på sociala medier att döma.
🤞 Alisson with a very big hint that he has resumed #LFC training today! pic.twitter.com/rX2NZIClIV
— Jack Lusby (@LusbyJack) December 7, 2023
Alisson har publicerat en bild på sina handskar, vilket tyder på att han nu har börjat träna med boll igen. Är han tillbaka på träningsplanen redan nu har han lite drygt en vecka på sig att, tillsammans med läkarstaben och målvaktstränarna John Achterberg, Jack Robinson och Claudio Taffarel, förbereda sig inför stormatchen mot rivalerna Manchester United.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
GE BORT ETT MEDLEMSKAP I JULKLAPP!
Endast 299 kr/år 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner