Säljer namnrättigheterna till Melwood

Bild till nyheten Säljer namnrättigheterna till Melwood
Liverpool och AXA är överens om en affär för namnrättigheterna till Melwood.

Liverpool har köpt tillbaka den ikoniska träningsanläggningen Melwood för att kunna ge damlaget bättre förutsättningar. 

I samband med damernas flytt har Liverpool utökat samarbetet med AXA, som äger namnrättigheterna till AXA Training Centre i Kirkby. De har nu köpt namnrättigheterna även till Melwood som därför byter namn till "AXA Melwood Training Centre."

– Det är fantastiskt att se att vårt samarbete med AXA utökas. De visar att de är engagerade både i dam- och herrlaget, vilket går i linje med approachen "En klubb" som finns inom LFC, säger Ben Latty, kommersiell chef i Liverpool, till klubbens officiella hemsida.

Matt Beards lag har börjat träna på anläggningen och förberedelserna inför säsongspremiären mot Arsenal nästa helg är i full gång.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer