2023-09-04
Efter en fin säsongsinledning med tio inspelade poäng på fyra matcher i Premier League dröjer det till 16 september innan Liverpool är i spel igen, detta på grund av att det har blivit dags för säsongens första landslagsuppehåll.
Nedan följer en sammanställning över de spelare som kallats till sina respektive landslag:
Målvakten är inkluderad i den trupp som ska spela två VM-kvalmatcher denna samling.
Liverpools andrekeeper är kallad till EM-kvalmatcher mot Frankrike och Nederländerna. Det återstår att se hur mycket speltid han har att vänta då Southamptons Gavin Bazunu varit förstaval i landslaget på slutet.
Mittbacken tvingades sitta på läktaren när Liverpool besegrade Aston Villa på grund av det röda kort han drog på sig mot Newcastle. I landslaget får han dock spela som vanligt och på schemat står två två matcher i EM-kvalet. Han får sällskap till samlingen av Cody Gakpo.
Det skotska landslagets kapten är självklart med i Steve Clarkes trupp till matcherna mot Cypern och England. Matchen mot Cypern är en del av EM-kvalet medan matchen mot England är en vänskapsmatch för att fira 150:årsjubileumet för det första mötet lagen emellan.
Vänsterbacken väntar fortsatt på sin första start för säsongen i Liverpool. Han kan nog förvänta sig betydligt mer speltid när Grekland tar sig an Nederländerna och Gibraltar i EM-kvalet.
Liverpools nyförvärv från Stuttgart är lagkapten för det Japan som har två vänskapsmatcher på schemat.
Argentinaren är ett annat nyförvärv som har landslagsspel att vänta. Argentina ska möta Ecuador och Bolivia i VM-kvalet.
Sin unga ålder till trots är mittfältaren lagkapten för det ungerska landslaget och därmed en självklar del av Marco Rossis trupp. Denna samling väntar en EM-kvalmatch mot Serbien och en vänskapsmatch mot Tjeckien.
Den colombianske anfallsstjärnan ska försöka hjälpa sitt landslag till en vinnande start i VM-kvalet.
Anfallaren är uttagen i Roberto Martinez trupp som ska spela två EM-kvalmatcher.
Precis som vanligt är superstjärnan uttagen i den egyptiska truppen. Enligt Ahramonline har det egyptiska förbundet dock meddelat att Salah kommer att vilas i den första matchen denna samling. Det gäller matchen mot Etiopien, den sista i kvalet till de Afrikanska mästerskapen och Egypten har redan säkrat en plats i turneringen.
I vänskapsmatchen mot Tunisien kan han dock komma att få speltid.
Nunez kommer att genomföra sin första samling med Marcelo Bielsa som ny förbundskapten. Laget har två VM-kvalmatcher på schemat.
Efter sommarens framgångar i U21-EM är Elliott återigen kallad till spel för det engelska U21-landslaget. Engelsmännen inleder kvalspelet till nästa EM-turnering med en match mot Luxemburg.
Den unge mittbacken har inga landskamper att vänta denna gång, men han är kallad till ett träningsläger med U20-landslaget.
Ibrahima Konate har tvingats lämna återbud till Frankrikes samling då han inte hunnit bli kvitt den skada som stoppat honom från spel i Liverpools två senaste matcher.
Ryan Gravenberch har tackat nej till spel för det nederländska U21-landslaget då han vill fokusera fullt ut på att finna sig till rätta i sin nya klubb.
Curtis Jones spelade en central roll i Englands U21-landslag när de tog hem guldet i U21-EM i somras. Att han inte är uttagen denna gång beror på att han nu rent åldersmässigt räknas som en seniorspelare.
Källa: Liverpool Echo.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner