2023-06-27
Scousern Maxwell Thompson var bara 17 år och 129 dagar när Bill Shankly lät honom debutera i ligamatchen mot Tottenham ett par dagar efter FA-cupsegern mot Newcastle i maj 1974 – och därmed blev han den yngste i klubbens dåvarande 82-åriga historia.
Rekordet bröts först 26 år senare när Jack Robinson hoppade in mot Hull i maj 2010 under Rafa Benitez.
Max gjorde också ett inhopp mot Real Sociedad i UEFA-cupen 1976, men sedan var Liverpoolkarriären över.
Han lånades ut till Blackpool efter att ha spenderat sommaren hos Dallas Tornado i dåvarande NASL. Han fick kontrakt och sedan gick karriären vidare till Swansea, Bournemouth och till och med svenska Kramfors-Alliansen (där bland annat undertecknad träffade honom).
Efter karriären, som var rejält skadedrabbad, tog Thompson en kurs på Lilleshall och återvände till Liverpool i början på 90-talet som fysioterapeut.
Liverpoolfamiljen har sorg och alla tankar går till hans familj. Max blev 66 år gammal.
RIP, Max Thompson 1956 - 2023.
You´ll Never Walk Alone.
We are deeply saddened by the passing of former player Max Thompson.
— Liverpool FC (@LFC) June 27, 2023
The thoughts of everyone at the club are with Max's family and friends at this difficult time.


* Thompson med en annan Liverpoollärling i Dallas-tröjan, Kevin Kewley.