Bekräftat: Cain såld till League Two-klubb

Bild till nyheten Bekräftat: Cain såld till League Two-klubb
Reservlagets mittfältare Jake Cain lämnar Liverpool efter tolv år och söker lyckan i lägre divisioner.

Det är League Two-klubben Swindon Town som meddelar att man köpt loss Jake Cain från Liverpool U21 för ett "okänt belopp". (Normalt brukar det röra sig om runt £250-500 000 vid försäljning av egna produkter).

Cain har tillhört klubbens akademi sedan nio års ålder och vandrat hela vägen upp till A-laget, där han fick en chans under Klopp i FA-cupmötet mot Shrewsbury i februari 2020, bild nedan. I ytterligare tolv matcher har han suttit på avbytarbänken.

I Swindon, som nyligen presenterade den förre QPR- och Southampton-anfallaren Charlie Austin som nyförvärv, blir den spelskicklige mittfältaren även lagkamrat med Tom Clayton som han känner tidigare från U21-laget.

– Det är en enorm känsla att få vara här och jag ser fram emot att få spela bra fotboll och vinna matcher, säger Jake till Swindon Towns officiella hemsida.

Förra säsongen var Cain även utlånad till League Two-klubben Newport County.

Vi önskar honom all lycka på den fortsatta fotbollsfärden. 


1 kommentarer

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer