Björn släpper sin andra LFC-bok!

Bild till nyheten Björn släpper sin andra LFC-bok!
Lagom till julruschen släpper författaren och LFC-medlemmen Björn Melin sin andra bok. Denna gång gör han en djupdykning i "Liverpool FC – Bakom tröjan" som handlar om matchtröjornas historia varvat med intervjuer med bland annat Peter Moore, Stig Inge Björnebye och Glenn Hysén.

En fotbollströja är så mycket mer än bara en tygbit i en viss färg eller med ett visst utseende. Precis som klubbmärket står den för identitet men har också en förmåga att förflytta oss i tid och rum och få oss att minnas speciella matcher, unika ögonblick och spelare från förr. 

Så är det åtminstone för skåningen Björn Melin som i takt med att sin egen samling av Liverpooltröjor växte också började fundera på bakgrunden, varför de ser ut som de gör och anledningarna till valet av en viss tillverkare eller sponsor – helt enkelt vad som döljer sig bakom tröjan.

I denna bok tar författaren oss med på en faktaspäckad och underhållande resa som inleds med fotbollens och Liverpools barndom och som avslutas säsongen 2020/21 då Liverpool FC för första gången fick bära det guldfärgade Premier League-emblemet på sina matchtröjor. 

Under resans gång får vi bland annat lära oss hur klubben övergav sina blåa originalfärger och blev ”The Reds” med hela världen, när namn, nummer och klubbmärke tillkom på tröjorna, om reklamens och replikaförsäljningens stora påverkan på design och utseende, att sponsoravtalet med Carlsberg – det hittills längsta i Premier Leagues historia – tillkom tack vare ”The Crazy Gang” och att Nikes första matchtröjor till Liverpool FC var tillverkade av återvunna plastflaskor. Allt kryddat med lite kuriosa.

Utöver fakta, bilder och spelarporträtt innehåller boken också initierade intervjuer med några av dem som sponsrade, beslutade om och bar tröjorna ­– bland annat Keld Strudahl, Rick Parry, Peter Moore, Stig Inge Bjørnebye och Glenn Hysén.

Boken handlar inte bara om de enskilda tröjorna utan sätter dem också i ett historiskt sammanhang. Boken kan därför ses som en historiebok om Liverpool Football Club, om än i korthet och ur ett annorlunda perspektiv.

Vinn signerade Agger-foton

Alla som beställer boken via länken nedan under november är med i utlottningen av inte bara en utan två signerade bilder i fotokvalitet på Daniel Agger och hans YNWA-tatuerade knogar (två olika vinnare med andra ord).

Boken är skriven på svenska, är snyggt layoutad och är utan tvekan ”Årets julklapp” till vilken Liverpoolsupporter som helst.

Läs gärna mer och se bilder på www.lfcbok.se eller beställ direkt här: https://idrottsforlaget.se/produkt/liverpool-fc-bakom-trojan-special/

Observera att boken trycks i begränsad upplaga och levereras med start i månadsskiftet november/december. Eftersom förlaget i Västerås sköter beställningarna är det tyvärr inte möjligt att få boken signerad innan utskick.

Om författaren

52-årige Björn Melin beskriver sig själv som diversearbetare inom kommunikation och har de senaste åren skrivit artiklar och böcker om idrott och ledarskap. Han har varit en passionerad supporter till Liverpool FC ända sedan Kevin Keegans glansdagar på 1970-talet och ger nu ut sin andra bok om klubben. Den första – Liverpool Football Club – You’ll Never Walk Alone – kom ut 2018 och blev nominerad som ”Årets sportbok” i Svenska Fans tävling Guldskölden.

* Björn Melin från Kristianstad.

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer