Uppgifter: PL-återkomst för Coutinho

Bild till nyheten Uppgifter: PL-återkomst för Coutinho
Philippe Coutinho har inte lyckats övertyga Bayern München till att använda den klausul som finns i lånekontraktet med Barcelona. Nu verkar det istället som att brassen kan hamna i Premier League och närmare bestämt Chelsea. Det uppger spanska tidningen Sport.

Efter en misslyckad sejour i Barcelona lånades Philippe Coutinho ut till Bayern München inför denna säsong. Väl i Tyskland har han, på 32 matcher, gjort nio mål och åtta assist. 

Det verkar inte ha imponerat på Bayern München. I låneavtalet finns i en utköpsklausul som den tyska klubben inte kommer använda, enligt Barcelona-baserade tidningen Sport. 

Barcelona är högst villiga att bli av med den tidigare Liverpool-stjärnan och om man ska tro Sport är en återkomst till Premier League nära. Frank Lampards Chelsea ska vara intresserade av ett lån med en köpoption där Barca önskar runt 65 miljoner euro. 

Källa: sport.es


13 kommentarer

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer