2020-01-07
Efter månader av spekulationer och till och med duster i rättssalen, står det nu officiellt klart att Nike blir Liverpools nya tröjsponsor.
Liverpool FC bekräftar nyheten på sin officiella hemsida. Där de även skriver att avtalen med Nike börjar gälla 1 juni 2020 och att de kommer att leverera matchtröjor och annan klädsel till klubben från och med nästa säsong.
– Vår ikoniska tröja är en viktig del av vår historia och identitet. Vi önskar Nike, som blir vår nya officiella tröjsponsor, välkomna in i LFC-familjen. Vi förväntar oss att de kommer att vara en fantastisk partner för kubben både inhemskt och globalt när vi fortsätter att utöka vår följarskara, säger Billy Hogan till Liverpoolfc.com.
– Som varumärke reflekterar Nike våra ambitioner och framgång och vi ser fram emot att jobba tillsammans med dem för att ge supportrarna nya och spännande produkter.
New Balance har varit klubbens tröjsponsor sedan 2015, men efter att de förlorat mot Liverpool i rätten blir det alltså nu Nike som tar över.
– Vi vill tacka New Balance för de senaste åren och önska dem lycka till i framtiden, säger Hogan.
Tidigare har Liverpool samarbetat med företag som Umbro, Adidas, Reebok, Warrior och New Balance. Detta blir första gången som Nike kommer att stå för matchtröjorna. Den amerikanska giganten arbetar redan tillsammans med klubbar som Barcelona, Atletico Madrid, Inter, Roma, PSG, Chelsea och Tottenham.
– Liverpool Football Club har en så stolt historisk och stark identitet. Samarbetet med Liverpool FC visar att vi är ledande inom den globala fotbollen och med klubbens passionerade supportrar över hela världen - och framgångarna de har haft - går de mot en väldigt ljus framtid, säger Nikes Bert Hoyt.
– Vi ser fram emot att samarbeta med dem och ge spelarna och supportrarna Nikes innovation och design.
I spelartruppen har Virgil van Dijk, Alisson Becker, Andy Robertson, Nathaniel Clyne, Jordan Henderson, James Milner, Xherdan Shaqiri, Naby Keita, Alex Oxlade-Chamberlain och Divock Origi redan sina personliga klädesavtal med just Nike.
En av de huvudsakliga anledningarna till att New Balance förlorade i rätten var att Nike kunde visa upp en betydligt större kraft på marknaden vad gäller distribution av LFC-produkter.
Redan under hösten ska Nike ha mottagit beställningar från 8000 butiker över hela världen, vilket är mer än vad New Balance någonsin lyckades uppnå.
Nike kommer att betala Liverpool £30M per säsong samt ge klubben 20% av försäljningen av produkterna. Det kan även tillkomma bonusar - £4M för att vinna Champions League, £2M för att komma tvåa i Premier League och £2M för att vina ligatiteln.
Enligt The Athletic kommer avtalet sammanlagt att vara värt mellan £60-70M per år för Liverpool. Avtalet med New Balance är värt £40M/år.
Källa: Liverpoolfc.com, Liverpool.no