Clough ser fram emot ligacupmötet

Bild till nyheten Clough ser fram emot ligacupmötet
Nigel Clough spelade i Liverpool mellan åren 1993-1996. Han är numera tränare i Burton Albion och hans lag kommer att möta Liverpool i Ligacupens andra omgång. Detta är ett möte som Clough ser fram emot.

Nigel Clough tror att Burton kommer trivas med att vara underdogs när hans lag möter Liverpool i Ligacupens andra omgång. Clough har spelat i Liverpool och han ser fram emot mötet med sin tidigare klubb senare i augusti.

"Stämningen här på Pirelli Stadium kommer vara fantastisk.": säger Clough.

"Supportrarna kommer att njuta. För tio år sedan spelade Manchester United en FA Cup match här och sedan dess har klubben fått ett lyft."

"Vi har varit underdogs förut och det kommer vi att vara under denna säsongen också. Detta innebär att vi måste ta vara på våra möjligheter."

"Liverpools trupp består av många kvalitetsspelare. Även om Klopp väljer att vila några ordinarie spelare, så har de många bra spelare."

"Liverpool spelar inte i de europeiska cuperna, vilket gör att dem kommer satsa på de inhemska cuperna. Klubbens målsättningen är ju att vinna titlar."

Burton var utanför ligasystemet för sju år sedan och i maj säkrade klubben avancemanget till Championship.

Källa: Liverpool Echo


7 kommentarer

    Stöd våra sponsorer