Mot Tottenham fick James McConnell en mer offensiv mittfältsroll än han haft under de senaste åren. Han menar att det är en position han mer än gärna spelare på.
I somras fattades beslutet att James McConnell skulle stanna kvar på Merseyside för att kunna vara ett alternativ för A-laget, istället för att skicka iväg honom på en ny utlåning.
Mittfältaren har fått vänta på sin chans att visa upp sig då han suttit på bänken vid tre tillfällen och varit utanför matchtruppen två gånger; detta innan Ligacupmatchen mot Tottenham då han tog plats i startelvan.
Under de senaste åren har vi oftast sett McConnell användas i nummer 6-rollen, men mot Spurs fick han en mer offensiv roll.
– Jag gillar att spela där, det var där jag spelade när jag var yngre, säger McConnell till LFCTV i en intervju som återges av Thisisanfield.com.
– Det är lite annorlunda, det är vissa saker jag inte gjort på lång tid eftersom jag inte spelat där, men jag gillar det.
– Presspelet är väldigt simpelt på den positionen, det är bara att trycka på. Med boll så gillar jag att ta emot den i ytorna och driva på. Jag kan såklart bättre, det är tufft när man spelar sin första match på länge.
– Det var mycket som var positivt och vi är vidare till nästa omgång, så det känns bra.
Efter matchen pratade Dominik Szoboszlai om hur spelare som McConnell och Lewis Koumas förtjänar speltid. Att laget tog sig vidare till fjärde omgången i Ligacupen ökar chanserna för de yngre spelarna att få fler minuter.
– Mitt mål inför säsongen var att få spela matcher och när man är i en trupp som den här så är det svårt.
– Den här turneringen ger alltid tränaren chansen att göra förändringar. Man är inte helt säker eftersom vi mötte en så stark motståndare i första omgången, men det är väldigt bra gjort av tränaren att visa förtroende för oss, mig och några andra grabbar.
– Vi gjorde det bra och förhoppningsvis får vi fler chanser.
– Jag vet inte ens om jag är en ung spelare längre, några av grabbarna är så unga! Vi alla är en del av truppen och man behandlar ingen annorlunda, men jag tycker att de äldre grabbarna var väldigt bra.
– Jeremie gjorde det toppenbra bakom oss som högerback, Macca var väldigt, väldigt bra centralt. Alla var det. Det är alltid lättare för de yngre spelarna att hitta in i det när de äldre spelar så bra.

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner