Annonsplats

iraola2026-11-01

Iraola: Små marginaler som avgör – vi inledde för svagt

Bild till nyheten Iraola: Små marginaler som avgör – vi inledde för svagt
Andoni Iraola menar att Alexander Isak absolut borde ha tilldömts en straff i förlustmatchen mot Arsenal. Han vill dock hellre lägga fokus på vad laget kan utveckla snarare än att skylla på domaren.

Arsenal drog det längsta strået i söndagens stormatch på Anfield efter att ha tagit en tidig ledning och sedan stängt igen bakåt.

Detta hade Andoni Iraola att säga efter matchen:

Om sin bild av matchen:

– Överlag tycker jag att vi framför allt får skylla på inledningen av matchen, fram till dess att vi släppte in målet. Vi kom inte upp i den nivå som krävdes i matchen. Men efter 1–0-målet, som kom efter 15 eller 16 minuter, älskade jag lagets reaktion. Jag tycker att vi reagerade väldigt bra redan i första halvlek och satte Arsenal under stor press.

– Jag tycker att vi skapade tillräckligt för att göra mål, men det gjorde vi uppenbarligen inte. Vi hade en boll i ribban och en nick från Mac Allister som jag tycker var en väldigt bra målchans. Det var också en solklar straff som vi borde ha fått. Dessutom hade vi många situationer inne i straffområdet – inte bara runt det, utan inne i det – där vi definitivt inte lyckades avsluta tillräckligt bra.

Om straffsituationerna:

– Det är två situationer som liknar varandra och sedan är situationen med Isak en solklar straff.

– Han är på väg att nicka bollen i mål och blir dragen i tröjan, vilket är tydligt för alla att se. Det krävs inte mycket för att hindra Alex från att nå bollen, som slås rakt framför honom. Jag förstår inte varför det inte blir straff. Förmodligen för att han inte kastar sig eller faller till marken, men det ska inte vara ett skäl att låta bli att blåsa straff.

När det gäller situationen med Gakpo blir han fasthållen under en längre stund. Jag förstår resonemanget och håller med om att bollen slogs för långt och att Cody inte hade nått den. Men då innebär det ju i princip att man godtar att den första situationen ska ge straff, eller hur? Man kan inte använda samma argument på olika sätt i de två situationerna. Därför tycker jag att situationen med Alex är en straff.

Om det handlat om små marginaler i de två förlusterna den här säsongen:

– Det är definitivt väldigt avgörande. Vi hade lite samma känsla mot City, med det första gula kortet till Ryan. I så här jämna matcher kan små detaljer få stor betydelse. Den här säsongen har de besluten inte gått vår väg, men vi får se. Säsongen är lång och förhoppningsvis går det vår väg nästa gång.

Om det positiva han tar med sig från lagets insats:

– Jag kan säga vad jag tycker om situationerna, men vi kan inte lägga alltför mycket tid på domsluten. Vi måste säga som det är – jag tycker att det är straff – men samtidigt måste vi fokusera på det vi själva behöver förbättra för att hamna på rätt sida i de här jämna matcherna.

Jag tycker att vi skapade mer än tillräckligt för att göra mål i dag. Det vi framför allt behöver rätta till är förmodligen inledningen av matchen, fram till dess att vi släppte in målet. Det är sant att vi släppte in det efter ett misstag vid en inspark, men redan innan dess hade jag känslan av att de var närmare ett mål än oss. Efter det tycker jag att matchbilden svängde till vår fördel.

– Det är klart att de kanske inte behövde ta några risker utan kunde sjunka längre ner i planen, men jag kände verkligen att vårt mål var på väg. Jag tycker att vi skapade tillräckligt mycket tryck.

Om insatsen i andra halvlek:

– Jag tycker att vi hade flera riktigt bra perioder, från det att vi släppte in målet fram till halvtid. Vi gjorde en väldigt bra halvtimme och det kändes som att ett mål var nära. Vi satte dem under press och tryckte tillbaka dem in i eget straffområde, men vi saknade skärpan för att ta vara på chanserna på ett bättre sätt.

– Jag valde att avsluta matchen med Rio och Victor, och även flytta upp "Dom", för att se om vi kunde få in en boll utifrån eller hitta andra sätt att göra mål på. Vi hade många fasta situationer, men lyckades inte göra mål på någon av dem. Arsenal försvarade sig dessutom väldigt bra i andra halvlek.

Kommentarer (6)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.