Annonsplats

koumas2026-09-16 0

Koumas: Jag vill spela "The Liverpool Way"

Bild till nyheten Koumas: Jag vill spela "The Liverpool Way"
Säsongsinledningen har varit fantastisk för Lewis Koumas som verkligen fått Andoni Iraolas förtroende. Anfallaren reflekterar över den långa resa han gjort och hur mycket det betyder att få dra på sig den röda tröjan.

När Liverpool tog sig an Tottenham i Ligacupen tog Lewis Koumas plats i startelvan. Han levererade en otrolig arbetsinsats och såg outtröttlig ut i sitt presspel. Sättet som han spelade på var just vad som hade saknats i 0-0-matchen mot Fulham under den gångna helgen.

20-åringen blev utsedd till matchens lirare efter att The Reds tagit sig vidare genom en 3-1-seger.

– Jag har just pratat med min mamma på FaceTime. Hon var här ikväll med mina mor- och farföräldrar och min syster. Jag ringde dem direkt för att visa trofén och de var överlyckliga, sa Koumas till The Athletic efter matchen.

– Tränaren har visat att han tror på mig och att jag kan göra det han vill när det kommer till det taktiska. Jag är glad att kunna göra det för honom. Att han spelar mig i en sådan här match ger mig så mycket motivation. Nu vill jag bara fortsätta.

– Så som jag vill spela är egentligen "The Liverpool Way". Vi har alltid varit en klubb där spelarna måste ge absolut allt på planen. Vi börjar hitta dit igen nu och publiken älskar det.

Koumas kan knappt tro att de senaste veckorna varit verkliga. Starten mot Tottenham var den första för Liverpool sedan i februari 2024 och efter lånesejourer i Stoke, Birmingham och Hull har han nu en plats i den röda truppen. Han har också hunnit göra både Premier League- och Champions League-debut.

– Om någon hade sagt att det här skulle hända i början av säsongen så hade jag nog vaknat upp! Jag hade trott att jag drömde. Det är galet. Men jag är väldigt glad och tacksam för chanserna jag har fått.

– De två senaste åren har betytt mycket för min utveckling. Att lånas ut har hjälpt mig att bli den spelare jag är idag. Jag har alltid haft tanken på att jag skulle nå hit. Att bli utlånad vad för att förbereda mig för den här stunden.

– Jag kunde imponera på den nya tränaren under försäsongen och allt har fungerat bra. När jag har spelat mig upp i akademin har jag alltid siktat på att nå hit. Det handlar om att man vill representera världens bästa klubb.

– Man vet aldrig när det är sista gången man får kliva ut på planen för Liverpool så jag försöker bara ge allt varje gång.

🚩

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra 
medlemsförmåner 

Kommentarer (0)

Supporterklubben

Vill du få ut mer av ditt Liverpool?

Bli medlem i Liverpool FC:s officiella svenska supporterklubb. Du får allt innehåll på LFC.se, utlottningar av matchbiljetter, medlemsresor till Anfield och rabatter i klubbshopen.